Zwiększone zużycie paliwa? Sprawdź, co może być przyczyną!

Częstsze tankowanie samochodu wpływa na zwiększenie kosztów jego eksploatacji, taka sytuacja bywa też sygnałem, że coś niepokojącego dzieje się z pojazdem. Jeśli w porę nie znajdziesz przyczyny, problem może się pogłębić. Sprawdź, co może być powodem częstszych wizyt na stacji benzynowej?

Jeśli w samochodzie nie zapaliła się żadna kontrolka, należy zatankować auto do pełna i obserwować, czy problem się powtórzy, jeśli tak, warto przeanalizować wszystkie możliwości, które wymieniliśmy i spróbować samodzielnie poradzić sobie z sytuacją. Gdyby jednak to zadanie okazało się zbyt trudne, należy zgłosić się do mechanika w celu sprawdzenia przyczyny tego stanu. Zwiększone spalanie paliwa może być spowodowane wieloma nieprawidłowościami, w tym niewłaściwym użytkowaniem pojazdu m.in.: gwałtownym hamowaniem i przyspieszaniem, jazdą na zbyt wysokich obrotach, zbyt dużym obciążenie pojazdu czy nieprawidłowym ciśnienie w oponach. Czasami powód zwiększonego zużycia paliwa bywa poważniejszy, wynika np.: z usterki: katalizatora, wtryskiwaczy, pompy wtryskowej, sondy lambda, układu hamulcowego, uszkodzenia czujnika położenia przepustnicy, awarii sprzęgła czy skrzyni biegów. Na częstsze tankowanie pojazdu wpływa także sprawność silnika oraz jego osprzętu, jakość tankowanego paliwa, oraz oleju silnikowego i przekładniowego.

Inne przyczyny zbyt dużego zużycia paliwa to:

  • Problem z termostatem, który stanowi część układu chłodniczego. Uszkodzenie tego elementu  może doprowadzić do niedogrzania silnika. Gdy temperatura jego pracy nie będzie odpowiednia samochód będzie spalał większe ilości paliwa.
  • Częste używanie klimatyzacji to kolejna przyczyna tego stanu. Silnik jest wówczas dużo bardziej obciążony co powoduje zwiększone zużycie paliwa
  • Nieprawidłowe ustawienie geometrii kół może również przyczynić się do konieczności częstszego tankowania pojazdu. Nadmierne zużycie benzyny i oleju napędowego jest w tym przypadku wynikiem większych oporów toczenia, które spowodowane jest złym ustawieniem kół, niemiarowym ścieraniem opon, a także nadwyrężenia układu kierowniczego i zawieszenia. Dlatego naszą uwagę powinien zwrócić wzrost zużycia paliwa po naprawie zawieszenia. Geometria kół może też ulec zmianie po wjechaniu pojazdu w dziurę. Warto więc ją korygować raz w roku po każdej zmianie opon na nowe.
  • Zatarte lub uszkodzone łożyska kół powodują zwiększenie spalania w podobny sposób co zła geometria kół. Zużyte łożysko lub piasta zwiększa opory toczenia, co przyczynia się do nadmiernego zużycia paliwa. Dlatego też, jeśli podczas jazdy samochodem słyszymy szumy lub piski, należy wziąć pod uwagę konieczność wymiany łożysk kół. 
  • Niedobór oleju silnikowego także może skutkować zwiększeniem zużycia paliwa. Wraz z użytkowaniem pojazdu, olej silnikowy traci swoje właściwości, a wręcz sam zostaje zanieczyszczony. Powoduje to obciążenie silnika. Dlatego tak ważna jest regularna wymiana oleju silnikowego
  • Konieczność częstszego tankowania może być wywołana również złym stanem świec zapłonowych, ich niesprawność przyczynia się do utraty mocy silnika. Kierowca, aby osiągnąć daną prędkość zaczyna mocniej dociskać pedał gazu, co skutkuje zwiększonym zużyciem paliwa. Konieczna w tej sytuacji jest wymiana świec oraz przewodów zapłonowych na nowe.
  • Kolejną sprawą są zatkane wtryskiwacze, które odpowiadają za dawkowanie paliwa do komory spalania. Zmniejszenie przepływu paliwa przez dysze wtryskiwaczy może w konsekwencji spowodować zwiększenie jego zużycia. W tej sytuacji warto oczyścić układ wtryskowy przy pomocy specjalistycznych dodatków do paliwa. Jeśli jest on jedynie zanieczyszczony, takie zabiegi mogą okazać się wystarczające. Natomiast w przypadku awarii  któregoś z wtryskiwaczy, niestety konieczna będzie ich wymiana lub regeneracja.
  • Zanieczyszczony filtr powietrza to kolejny powód, gdyż poprzez nieczystości ograniczony zostaje dopływ tlenu do silnika. Skutkuje to utratą mocy i silniejszym dociskaniem gazu przez kierowcę. Wynikiem tej sytuacji jest zwiększone zużycie paliwa.

Przyczyn nadmiernego spalania benzyny czy oleju napędowego jest wiele. Mimo że wymieniliśmy większość z nich, trzeba mieć świadomość, że mogą być też inne. Jeśli więc zauważasz wyraźnie zwiększone spalanie paliwa, nie ignoruj sprawy.