Łatwe sposoby na czyszczenie trudnych zabrudzeń z karoserii

Za tobą długa podróż samochodem a na koniec wycieczki czeka cię szorowanie uporczywych zabrudzeń z powierzchni lakieru? Trudne do usunięcia plamy po owadach, odpryskach asfaltu i smole to zmora kierowców często podróżujących autem. Mamy jednak kilka sposobów, dzięki którym zaoszczędzisz mnóstwo czasu i sporo energii. Zaproponujemy dwie metody czyszczenia, z użyciem gotowych preparatów oraz domowych środków.

Plamy po insektach

Usuwanie zaschniętych plam po owadach, to nieodłączny element letnich podróży samochodem. Każdy, kto mierzył się z tym wyzwaniem doskonale wie, że jest to prawdziwie syzyfowa praca! To, co ważne przy usuwaniu tego typu zabrudzeń, to szybkość reakcji Im szybciej zaczniemy zmywać resztki po owadach, tym lepiej, ponieważ świeże plamy są dużo łatwiejsze do usunięcia.

Domowy sposób: Ciepła woda z dodatkiem płynu do mycia naczyń i (uwaga) octu! Ta mikstura jest w stanie poradzić sobie z owadami, które na Twojej masce urządziły sobie festiwal kolorów. Do mycia użyj delikatnej ściereczki, nie rysującej lakieru. W pierwszym kroku nanieś obficie płyn na maskę i pozostaw do namoczenia. Następnie wylej kolejną porcję płynu i użyj ściereczki do starcia pozostałości. Szybkie płukanie i auto jak nowe! Należy jednak pamiętać, że tego typu domowe sposoby nie są przeznaczone do mycia karoserii, w związku z tym nie mamy pewności, że wielorazowe czyszczenie tym sposobem nie negatywnych konsekwencji dla lakieru.

Środki chemiczne: Producenci chemii samochodowej doskonale znają potrzeby kierowców, szczególnie jeśli chodzi o środki pielęgnacyjne oraz czyszczące. W przypadku zaschniętych zabrudzeń po insektach, potrzebny będzie mocniejszy środek, który rozpuści pozostałości owadów. Nanieś jego grubą warstwę na zabrudzenia i odczekaj kilka minut. Spłucz pozostałości. Pamiętaj, do ścierania pozostałości nie używaj twardych ścierek i szczotek, które mogą porysować lakier.

Plamy po smole i asfalcie

Satysfakcjonująca przejażdżka po świeżo położonym asfalcie i… palące rozczarowanie na widok czarnych plam na lakierze. Tak jak w przypadku większości zabrudzeń, w tym również musimy działać szybko. Wysoka temperatura niestety nie działa na naszą korzyść, dlatego najlepiej zacząć czyszczenie zaraz po powrocie z podróży.

Domowy sposób: Istnieje tani sposób na wyczyszczenie zabrudzeń ze smoły i asfaltu za pomocą środka, który można dostać w każdym sklepie budowlanym za ok. 10 zł. Mowa tu o nafcie świetlnej, która szybko i bezpiecznie usunie niechciane plamy. Wystarczy umieścić płyn na delikatnym pędzelku i wcierać w ślady asfaltu, bądź smoły. Kilka ruchów i plamki znikną. Jeśli masz obawy, że porysujesz lakier, to użyj atomizera i delikatnej ściereczki. Na koniec dobrze przemyj całą powierzchnie.

Środki chemiczne: W przypadku wszystkich preparatów do czyszczenia karoseriiwartozapoznać się z ulotką, by upewnić się co do zastosowania danego środka. W sklepach możemy znaleźć różne rodzaje płynów, których ceny oscylują pomiędzy 15 a 35 zł. Należy pamiętać, że tego typu chemię powinniśmy nakładać na oczyszczoną, suchą i chłodną karoserię. Zazwyczaj producenci zalecają naniesienie grubej warstwy produktu i pozostawienie na kilkanaście min. W razie potrzeby, należy powtórzyć proces. Następnie, pozostałości spłukać wodą i gotowe!

Plamy po żywicy i nalot z drzew: Auto oblepione żywicą w sezonie letnim to dla kierowców istna udręka. Ten naturalny klej po zetknięciu z nawierzchnią auta mocno przywiera, utrudniając jego mycie. Te niepozorne kropelki mają też tendencję do zastygania, co w konsekwencji nieodpowiedniego czyszczenia może doprowadzić do uszkodzenia lakieru.

Domowy sposób: W przypadku świeżych plam żywicy oraz nalotów z drzew, możemy spróbować wyczyścić auto bez użycia silniejszych detergentów. W pierwszej kolejności należy spłukać karoserię ciepłą wodą, która zmyje kurz i inne zabrudzenia. Namocz miękką ściereczkę gorącą wodą z dodatkiem mydła i kolistymi ruchami ścieraj plamki. Większość z nich powinna bez trudu zniknąć. Jeśli w niektórych miejscach pozostały krople żywicy, należy użyć mocniejszego środka. W tym przypadku sprawdzi się terpentyna balsamiczna, którą doskonale rozpuszcza tłuszcze, parafiny i przede wszystkim żywice! Kosztuje ok. 12 zł i jest bardzo wydajna oraz bezpieczna dla lakieru. Nanieś jej niewielką ilość na płatek kosmetyczny i przyłóż do plamy. Po 5/10 min. zetrzyj resztki zabrudzenia.

Środki chemiczne: Również w tym przypadku możemy liczyć na pomoc producentów chemii samochodowej, którzy oferują produkty w przedziale cenowym od 15 do 45 zł. Przed zakupem zwróć uwagę na przeznaczenie środka, by był bezpieczny dla różnych nawierzchni m.in.: lakieru, plastiku czy chromu. Ważna rada: zanim użyjesz środka chemicznego, umyj auto ciepłą wodą i poczekaj aż wyschnie. Dzięki temu mniej uciążliwe plamy spłyną i pozostaną te wymagające silniejszego działania. 

Bez względu na to, na jaki sposób czyszczenia się zdecydujesz, nie działaj pochopnie! Złej jakości preparaty czy nieodpowiedne narzędzia mogą doprowadzić do kosztownych szkód.