Klimatyzacja zimą

Klimatyzacja zimą

Korzystanie z klimatyzacji samochodowej może się kojarzyć wyłącznie z okresem letnim. Pozwala schłodzić rozgrzane powietrze w pojeździe. Jednak rozwiązanie to ma swoje zastosowanie również zimą. Przedstawiamy Wam 4 najważniejsze kwestie związane z użytkowaniem klimatyzacji w okresie zimowym.
W jaki sposób i dlaczego warto korzystać z klimatyzacji zimą?

Odparowanie szyb

Chociaż istnieją różne sposoby radzenia sobie z zaparowanymi szybami w samochodzie, warto w takiej sytuacji skorzystać z klimatyzacji. Aby to zrobić należy włączyć ogrzewanie pojazdu oraz wcisnąć przycisk A/C (Air Conditioning). Druga z tych czynności pozwoli osuszyć powietrze w pojeździe, ponieważ schłodzone w klimatyzacji powietrze oddaje wilgoć poza samochodem. To właśnie dlatego w wielu autach po włączeniu nawiewu na przednią szybę automatycznie włącza się funkcja A/C.

Większa żywotność

Używanie klimatyzacji zimą pozwala zachować ją w dobrym stanie. Zaleca się, aby włączać ją na przynajmniej 10 minut raz w tygodniu, dzięki czemu zapobiegniemy rozszczelnieniu osi sprężarki. Chociaż korzystanie z klimatyzacji zwiększa nieco zużycie paliwa, to poniesione koszty z tego tytułu są zdecydowanie mniejsze niż ewentualna konieczność naprawy układu.

Czyszczenie

Jeżeli z nawiewów czuć brzydki zapach, jest to wyraźny sygnał, że w układzie chłodzenia zalęgły się bakterie, pleśń, grzyby lub inne drobnoustroje, które są szkodliwe dla zdrowia, dlatego warto zająć się tą kwestią od razu. Zaletą czyszczenia klimatyzacji zimą jest to, że ceny tej usługi bywają niższe, ponieważ kierowcy rzadziej się na nią decydują.

Problem z uruchomieniem

Jeżeli temperatura samochodu spadnie poniżej 5 stopni Celsjusza, może powstać problem z uruchomieniem klimatyzacji. To niekoniecznie musi oznaczać usterkę, a działanie systemu zabezpieczającego, który zapobiega oblodzeniu parownika. W takiej sytuacji wystarczy zamknąć obieg powietrza w samochodzie i poczekać aż temperatura w pojeździe wzrośnie.

Czy warto?

Zdecydowanie tak, trzeba tylko znać pewne zasady i pamiętać, że klimatyzacja zimą spełnia inne funkcje, niż w okresie letnim. Świadomy kierowca dzięki swojej wiedzy nie tylko podniesie komfort jazdy w chłodniejsze dni, ale utrzyma klimatyzację w jak najlepszym stanie.