Zgubiłem prawo jazdy co robić dalej

Zgubiłeś prawo jazdy? Sprawdź co robić dalej

Utrata prawa jazdy może okazać się kłopotliwa dla każdego kierowcy. Co prawda wyrobienie kolejnego dokumentu nie stanowi wielkiego problemu, jednak wiąże się z pewnymi formalnościami. Nie wiesz od czego zacząć? Wyjaśnimy krok po kroku jak postępować w takiej sytuacji.

Ponowne otrzymanie utraconego prawa jazdy jest koniecznością. Według polskiego prawa, kierowca jest zobowiązany do posiadania takiego dokumentu w trakcie jazdy. Jego brak w przypadku kontroli drogowej skutkuje mandatem w wysokości 50 zł, ale nie wiąże się z punktami karnymi.

Gdy do kontroli dojdzie jednak w wyniku kolizji lub wypadku samochodowego, możemy mieć poważne problemy z załatwieniem formalności związanych z ubezpieczeniem.

Co robić?

W przypadku zgubienia prawa jazdy należy postępować według następujących kroków:

  1. W pierwszej kolejności upewnij się, że nikt nie wykorzysta twoich danych, które znajdowały się na dokumencie. W tym celu udaj się na policję.
  2. Zgłoś zgubę lub kradzież do wydziału komunikacji w twoim miejscu zamieszkania.
  3. Zanim udasz się do urzędu, upewnij się, że masz aktualną fotografię. Zdjęcie powinno być ostre, kolorowe, o wymiarach 35×45 mm, na jednolitym tle. Postać na fotografii powinna być umieszczona w pozycji frontalnej, tak aby jej twarz stanowiła 70-80% zdjęcia. Fotografia powinna być wykonana nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku.
  4. Wydanie duplikatu lub nowego prawa jazdy kosztuje 100,50 zł. W urzędzie możesz zostać poproszony o potwierdzenie wpłaty.
  5. Po wykonaniu powyższych formalności musisz jeszcze jedynie uzupełnić wniosek o wydanie prawa jazdy oraz oświadczenie potwierdzające zgubę.
  6. Urząd ma 30 dni na wyrobienie dokumentu. W praktyce czas oczekiwania jest zwykle krótszy.
  7. Proces wyrobienia nowego prawa jazdy można śledzić na stronie Info-car.

Dodatkowe dokumenty

W niektórych przypadkach warto pomyśleć o dostarczeniu dodatkowych dokumentów. Dotyczy to m.in. osób z terminowym prawem jazdy, które wydawane jest np. w związku z orzeczeniem lekarskim nakazującym prowadzenie samochodu w okularach. Co prawda aktualny dokument znajduje się w archiwum wydziału komunikacji i nie jest niezbędny, ale jeżeli zbliża się jego termin ważności (np. dokument traci ważność za 6 miesięcy), to warto w takim wypadku postarać się o aktualne orzeczenie, dzięki czemu nie będzie potrzeby ponownego wyrabiania dokumentu za pół roku. Podobna sytuacja pojawia się w przypadku prawa jazdy kat. C1, C, D1, D, C1+E, C+E, D1+E, D+E, gdzie może być wymagane orzeczenie psychologiczne, które stwierdza brak przeciwwskazań do prowadzenia pojazdem.

W Strefie Kierowcy podpowiadamy, jak rozwiązywać sytuacje, które mogą dotyczyć każdej osoby zasiadającej za kierownicą. Śledź uważnie naszą stronę oraz Facebooka, aby być na bieżąco z najciekawszymi informacjami ze świata motoryzacji.

Zobacz także: Nienaprawiona szkoda z AC