Traffic Sign Recognition – jak funkcjonuje system rozpoznawania znaków drogowych?

Polskie drogi mogą pochwalić się dużą liczbą znaków drogowych ustawionych na poboczach w stosunkowo bliskiej odległości od siebie. Na uwagę kierowcy ma wpływ wiele czynników, które mogą spowalniać jego reakcję i spostrzegawczość. Dobrym przykładem jest chociażby duża liczba ulokowanych przy drogach reklam. Fakt ten wykorzystują producenci samochodów, oferując coraz bardziej zaawansowane wyposażenie pojazdów, stale rozwijając swoje systemy elektroniczne. Jednym z nich jest zyskujący na popularności TSR.

Czym jest system TSR?

Traffic Sign Recognition System (w skrócie TSR) w Polsce znany jako System Rozpoznawania Znaków Drogowych to nowoczesne rozwiązanie skierowane do kierowców ceniących sobie komfort i bezpieczeństwo jazdy. Nawet najlepszemu kierowcy zdarzyło się przeoczenie jakiegoś znaku, skutkiem czego była nieraz konieczność nadłożenia trasy czy przekroczenie limitu prędkości obowiązującego na danym obszarze. W samochodzie wyposażonym w system rozpoznawania znaków takie sytuacje nie mają miejsca. Jego podstawową funkcją jest rejestrowanie i rozpoznawanie mijanych znaków drogowych. W zależności od marki i modelu samochodu, sposób powiadamiania może być różny, jednak zazwyczaj jest wyrażony w formie systemu ostrzeżeń i komunikatów wyświetlanych na desce rozdzielczej.

Jak działa system?

System Rozpoznawania Znaków Drogowych wykorzystuje dane zbierane na bieżąco podczas jazdy. Samochód wyposażony w kamerkę umieszczoną przed przednią szybą pojazdu (najczęściej pod lusterkiem wstecznym) rejestruje pokonywaną trasę, zbiera informację o mijanych znakach oraz analizuje ich znaczenie. Nowsze i bardziej zaawansowane wersje systemów TSR wykorzystują dodatkowo GPS. Ostrzeżenia i komunikaty dla kierowcy wyświetlane są po dokonaniu rozpoznania znaków i ich analizy w systemie. Podsumowując, kamera rejestruje obraz, a odpowiedni algorytm dokonuje jego interpretacji.

Dodatkowe funkcjonalności

Niektóre Systemy TSR mogą pochwalić się dodatkowymi funkcjonalnościami. Oprócz powiadomień o najczęściej pojawiających się znakach, system za pomocą dodatkowych ostrzeżeń i ikon pojawiających się na desce rozdzielczej informuje o zakazie wyprzedzania, śliskiej nawierzchni oraz ostrzega w przypadku wjazdu pod prąd na ulicę jednokierunkową. Możliwe jest również indywidualne dostosowanie wyświetlanych informacji poprzez np. uwzględnienie w systemie informacji o posiadanej przyczepie, co uruchomi funkcję wyświetlania znaków dotyczących zespołu pojazdów.

Na pytanie czy warto dołożyć do samochodu wyposażonego w Traffic Sign Recognition System każdy kierowca musi odpowiedzieć we własnym zakresie. Warto wziąć pod uwagę takie czynniki jak m.in. częstotliwość korzystania z samochodu, długość pokonywanych tras, poczucie pewności i bezpieczeństwa na drodze oraz szybkość reagowania. Faktem jest jednak, że taki system jest ciekawym i funkcjonalnym gadżetem, który może przyczynić się do realnego zwiększenia bezpieczeństwa na drodze.