Wymiana prawa jazdy – co warto wiedzieć?

Przyczyn wymiany prawa jazdy może być wiele, od zgubienia dokumentu, zmiany danych osobowych po upłynięcie terminu ważności. By cały proces wyrabiania nowego dokumentu przebiegł sprawnie, warto znać niezbędne informacje. W artykule dowiecie się o czym musicie pamiętać, ale też co grozi za złamanie przepisów.

Kto musi wymienić prawo jazdy?

Zgodnie z prawem do wymiany prawa jazdy zobowiązany jest każdy kto zmienił imię lub nazwisko oraz osoba, której dokument lub kategoria prawa jazdy straciły ważność. 

Wymiana prawa jazdy – podstawowe informacje

Prawo jazdy wymieniamy w urzędzie miasta, które zamieszkujemy. W przypadku, gdy miasto posiada prawa powiatu – z czynnością wymiany dokumentu kierujemy się do starostwa powiatu. Wymiana prawa jazdy to koszt 100 zł 50 gr. Opłatę możemy uiścić w kasie urzędu lub przelewem. Przed wizytą w urzędzie powinniśmy przygotować:

  • wniosek o wydanie prawa jazdy – można złożyć go bezpośrednio w urzędzie, przez Internet lub wysłać pocztą wraz z załącznikami,
  • aktualną fotografię o wymiarach 35×45 mm,
  • potwierdzenie opłaty,
  • dokument tożsamości,
  • prawo jazdy oraz
  • orzeczenie lekarskie

Wszelkie potrzebne oświadczenia znajdziesz w urzędzie lub dedykowanej stronie Internetowej urzędu. Na wydanie nowego dokumentu czeka się zazwyczaj do 14 dni roboczych.

Zmiana danych

Jeżeli Twoje dane osobowe uległy zmianie (np. zmieniłaś/eś nazwisko po ślubie) również musisz zgłosić się do urzędu, w celu złożenia wniosku o wydanie nowego prawa jazdy. Masz na to 30 dni od chwili zmiany nazwiska. Brak wymiany dokumentu grozi karą 50 zł mandatu. Warto też wiedzieć, że od 2019 roku nie umieszcza się na prawo jazdy adresu zamieszkania, co wyklucza konieczność ponownego wyrabiania w momencie przeprowadzki.

Utrata terminu ważności dokumentu

Zgodnie z prawem, od 19 stycznia 2013 roku termin ważności dokumentu wynosi maksymalnie 15 lat. Po tym okresie nie tylko musimy złożyć wniosek o wydanie nowego prawa jazdy, ale również ponownie wykonać badania, których koszt wynosi 200 zł. To, na jaki okres otrzymamy nowy dokument zależy od wyników badań. Jeżeli lekarz wykryje problemy ze wzrokiem, które wpływają na zdolność do prowadzenia pojazdu – termin ten zostanie skrócony do 10 lat. Osoby, które posiadają bezterminowe prawo jazdy, również będą zobowiązane je wymienić. Według zapowiedzi proces ten ma rozpocząć się w 2028 roku. Kierowca, który prowadzi pojazd z dokumentem, którego data ważności upłynęła, zagrożony jest karą do 500 zł mandatu.

Uszkodzenie lub utrata prawa jazdy

Jeżeli Twoje prawo jazdy uległo zniszczeniu lub zostało zgubione możesz uzyskać wtórny dokument. Aby to zrobić musisz złożyć wniosek o wydanie wtórnika prawa jazdy oraz dołączyć do niego wymagane zdjęcia, dokumenty i potwierdzenie dokonania opłaty, która w tym przypadku wynosi również 100 zł 50gr. Zazwyczaj termin realizacji wydania nowego dokumentu to maksymalnie 14 dni roboczych, jednak zdarzają się przypadki, w których trwa to nawet 2 miesiące.

Od 5 grudnia 2020 roku nie ma obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy podczas kierowania pojazdem, nie chroni nas to jednak przed odpowiedzialnością karną. Podczas kontroli drogowej, policja ma dostęp do elektronicznej wersji dokumentu i ma możliwość weryfikacji Twoich danych. By uniknąć tej nieprzyjemnej sytuacji, pamiętaj o terminowym złożeniu wniosku.