Szkoda parkingowa – jak się zachować?

Wystarczy kilka sekund nieuwagi lub chwila rozkojarzenia i szkoda parkingowa gotowa. Zarysowania, wgniecenia czy oberwania lusterek bocznych są nierzadko kosztowną usterką. Do tego typu szkód na parkingach dochodzi stosunkowo często, dlatego też warto wiedzieć jak postępować, kiedy się nam to przydarzy. Poniżej przedstawiamy wskazówki, dzięki którym zapanujesz nad tą stresującą sytuacją.

Przygotuj się!

Posiadanie samochodu to olbrzymia wygoda ale też duża odpowiedzialność, którą czasami musimy ponosić, szczególnie w momencie spowodowania kolizji lub uszkodzenia innego pojazdu. Do tych nieprzyjemnych sytuacji, często dochodzi na miejskich czy przysklepowych parkingach, a także osiedlach mieszkaniowych, gdzie nagromadzenie pojazdów jest bardzo duże. Bez względu na to kto jest sprawcą szkody, dobrą praktyką jest posiadanie w aucie gotowego oświadczenia o szkodzie parkingowej, którego wzór możemy pobrać z Internetu. Jeżeli nie posiadamy takiego druku, możemy spisać oświadczenie samodzielnie. Pamiętajmy jednak o kilku podstawowych informacjach, które powinny się w nim znajdować. Są to między innymi: data i miejsce zdarzenia, dane osobowe sprawcy oraz poszkodowanego oraz dokument tożsamości, które je potwierdza, dane pojazdów, numer polisy ubezpieczeniowej oraz opis zdarzenia i szkody.

Jesteś sprawcą szkody

Pamiętaj aby w takiej sytuacji zachować zdrowy rozsądek i przede wszystkim nie uciekać z miejsca zdarzenia. Jeżeli sytuacja zdarzyła się np. pod sklepem, gdzie prawdopodobieństwo, że właściciel samochodu wróci w przeciągu kilkunastu minut jest duże, to warto zaczekać, porozmawiać i spisać oświadczenie. Gdy nie dysponujesz czasem, zgłoś szkodę swojemu ubezpieczycielowi. Koszt naprawy zostanie wtedy pokryty w ramach Twojego OC. Kwota jaką uzyska poszkodowany zostaje ujęta przez ubezpieczyciela w kosztorysie, a następnie wypłacana lub rekompensowana w postaci naprawy. Niestety, każde tego rodzaju zgłoszenie wiąże się ze zwiększeniem kosztów składki ubezpieczeniowej w przyszłości.

Alternatywą jest zostawienie kontaktu do siebie (np. karteczki z numerem telefonu za wycieraczką uszkodzonego pojazdu), dzięki czemu jego właściciel będzie miał możliwość skontaktowania się z Tobą. Pamiętaj jednak, że pozostawiona informacja może zostać niezauważona lub co gorsza, trafić w niepowołane ręce.

Twoje auto zostało uszkodzone na parkingu

Jeżeli sprawca kolizji czeka na Ciebie na parkingu, lub zostawił do siebie kontakt, to bardzo dobra informacja. Spisane oświadczenie i przyznanie się danej osoby do winy zazwyczaj skutkuje zwrotem kosztów. Niestety zdarzają się również sytuacje, kiedy nieuczciwy sprawca ucieka z miejsca zdarzenia. Wtedy powinieneś wezwać policję i zgłosić szkodę. Funkcjonariusze przeprowadzą oględziny, które wskażą kto jest sprawcą a kto poszkodowanym. Jeżeli znajdą się świadkowie zdarzenia lub na parkingu jest monitoring – sprawa zostanie szybko rozstrzygnięta. Wezwanie policji jest też konieczne w przypadku, gdy stłuczka spowodowała uszczerbek na zdrowiu jednej ze stron lub osób trzecich. Warto również rozważyć zakup kamery samochodowej. Tego rodzaju nagranie może pomóc w zidentyfikowaniu sprawcy. Szczególnie, wtedy gdy nie ma świadków czy miejskiego monitoringu.

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki pozwolą Wam przygotować się na podobne zdarzenie i zminimalizować dodatkowy stres. Bądźcie również wyrozumiali dla drugiej strony – w końcu taka sytuacja może zdarzyć się każdemu z Nas.