Wady i zalety opon multiseason

Zbliżająca się wiosna dla wielu kierowców oznacza tylko jedno – wymianę opon. Jednak nie wszyscy kierowcy będą do tego zmuszeni. Dlaczego? Coraz więcej z nich inwestuje w opony całoroczne, inaczej zwanymi wielosezonowymi. Czym są opony multiseason, czy są dużo droższe od opon sezonowych oraz, czy spełniają funkcje, które gwarantują opony przeznaczone do jazdy zimą/latem?

Czym są opony multiseason?

Opony całoroczne są rodzajem ogumienia, które mają zapewniać odpowiednie właściwości jezdne zarówno latem, jak i zimą. Wykonane są z przystosowanego do zróżnicowanych temperatur tworzywa, które daje gwarancję przyczepność na suchej i rozgrzanej powierzchni, oraz odznacza się plastycznością potrzebną podczas mrozów. Podczas budowy bieżnika w oponach wielosezonowych kompromisowo wykorzystuje się rozwiązania typowe dla opon zimowych i letnich. Przykładem jest liczba lameli, szczególnie istotna podczas śniegów. Mają one zbierać maksymalnie dużą ilość śniegu i usuwać go z tyłu opony. W oponach letnich nacięcia się mniejsze i występują w dużo mniejszej ilości. W oponach wielosezonowych geometria lameli jest dzielona, przez co spełnia funkcje zimowe, nie dodając przy tym oporu w sezonie letnim.

WAŻNE: Opony całoroczne rozpoznajemy po oznaczeniu 3PMSF. Tylko ten znak daje nam gwarancję, że spełniają one wszystkie potrzebne ku temu funkcje.

Zalety opon wielosezonowych

Opony multiseason zdobywają coraz większą popularność wśród kierowców. Nic w tym dziwnego, posiadanie ich niesie ze sobą korzyści. Oto kilka z nich:

Pierwszą zaletą opon multiseason jest to, że nie wymagają one wymiany, gdy tylko temperatura drastycznie się zmieni. Tradycyjne już jest powiedzenie, że „co roku zima zaskakuje polskich kierowców”, co skutkuje dużymi kolejkami do mechaników, którzy wymieniają opony z letnich na zimowe. Kupując opony multiseason możemy uniknąć zarówno wydatku z tym związanego, jak i zaoszczędzić czas, który poświęcilibyśmy na tę czynność.

Po drugie, opony te są bardziej wytrzymałe i trwalsze, ponieważ są zaprojektowane tak, aby poradzić sobie z różnymi warunkami pogodowymi. W porównaniu z oponami letnimi, opony multiseason mają lepszą przyczepność na mokrej nawierzchni, co zwiększa bezpieczeństwo jazdy. W przeciwieństwie do opon zimowych, opony multiseason są bardziej wygodne i ciche, co zwiększa komfort jazdy.

Po trzecie, opony multiseason są bardziej ekologiczne niż standardowe opony letnie i zimowe. Zmiana opon w zależności od pory roku oznacza, że w pewnym momencie się je wyrzuca, co wpływa negatywnie na środowisko naturalne. Kupując opony multiseason, można ograniczyć ilość odpadów i tym samym chronić naszą planetę.

Wady opon wielosezonowych

Opony wielosezonowe nie są tak skuteczne w zimowych warunkach, jak opony sezonowe, ponieważ mają mniejszą liczbę bieżników i mniejszą głębokość rowków, co ogranicza ich zdolność do przemieszczania się po śniegu i lodzie.
Drugą wadą opon multiseason, jest to, że szybciej się zużywają. Dzieje się tak, ponieważ są one narażone na większe obciążenia w różnych warunkach pogodowych.


Kolejną wadą są niższe osiągi wielosezonowego ogumienia. Opony multiseason nie oferują takich samych osiągów jak opony specjalne, ponieważ ich mieszanka gumy jest zaprojektowana tak, aby radzić sobie w różnych warunkach, co sprawia, że nie zawsze jest możliwe spełnienie ich funkcji sezonowej.

Czy warto zainwestować w opony całoroczne?

Nad zakupem opon wielosezonowych powinny zastanowić się przede wszystkim osoby pokonujące małe trasy, mieszkające w miastach, niejeżdżące w trudnych warunkach pogodowych. Mowa głównie o sezonie zimowym, w którym drogi miejskie są zdecydowanie w lepszym stanie niż np. drogi na peryferiach czy w górach, gdzie oprócz dużej ilości śniegu czekają na nas ostre zakręty i strome drogi. Dla właścicieli mieszkań dodatkową zaletą będzie również brak potrzeby przechowywania opon sezonowych. Podejmując decyzję, warto zwrócić również uwagę na jakość opon. Opona oponie nierówna – jeżeli stoimy przed wyborem zakupu 2 kompletów opon sezonowych słabej jakości a jednego kompletu opon wielosezonowych dobrej jakości to lepiej postawić na dobre opony wielosezonowe.