Zima to okres, który nie należy do najłatwiejszych dla kierowców. Ujemne temperatury, gołoledź czy często ograniczona widoczność – to tylko niektóre z czynników, które niekorzystnie wpływają na bezpieczeństwo jazdy. Na szczęście istnieje kilka sposobów, dzięki którym łatwo możemy zwiększyć sterowność pojazdu i bezpieczeństwo w trudnych warunkach.
Zadbaj o dobry stan techniczny samochodu
Jednym z najważniejszych elementów w aucie, mającym bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo są opony. Zimowe ogumienie zwiększa przyczepność auta, ułatwia sterowność i skraca drogę hamowania. Dla przykładu – jadąc 50 km/h po śliskiej nawierzchni z dobrymi, zimowymi oponami droga hamowania skraca się nawet o połowę w porównaniu do opon letnich. Pamiętaj o regularnym sprawdzeniu jakości ogumienia. Zwróć uwagę na poziom wyeksploatowania opon w twoim samochodzie – jeśli masz wątpliwości co do ich stanu, to prawdopodobnie znak, że nadszedł czas na zakup nowych egzemplarzy. Warto upewnić się również o dobrym stanie piór w wycieraczkach, akumulatora, żarówek oraz oczywiście wymienić płyn do spryskiwaczy na zimowy.
Dostosuj styl jazdy do warunków na drodze
Kolejna ważna zasada to dostosowanie stylu i prędkości jazdy do warunków panujących na drodze. Pamiętaj, że mróz, gołoledź czy śnieg zalegający na jezdni to niebezpieczeństwo, które nawet przy niedużej prędkości może doprowadzić do utraty kontroli nad pojazdem. Jeśli czujesz, że pomimo dostosowania prędkości do znaków auto dalej wpada w poślizg, zredukuj bieg i jedź wolniej. Widząc nieośnieżoną drogę nie zakładaj automatycznie, że nie jest ona śliska. W czasie mrozów często pojawia się tzw. czarny lód, czyli zamarznięta warstwa znajdująca się bezpośrednio na drodze, która sprawia wrażenie suchej nawierzchni. Nawet bardzo doświadczeni kierowcy powinni wykazać się dużą uwagą i ostrożnością podczas wykonywania wszelkich manewrów na ośnieżonych trasach.
Hamuj stopniowo
Zatrzymywanie się na ośnieżonych drogach oraz wykonywanie manewrów powinno odbywać się w sposób płynny, bez gwałtownego wciskania hamulca. Szybkie i nagłe hamowanie tworzy zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego, którzy w związku z niespodziewanym manewrem mogą mieć problem z odpowiednim zareagowaniem. Po drugie, jest to oczywiście niebezpieczne dla nas, gdyż nasze gwałtowne zatrzymanie może skutkować niekontrolowanym poślizgiem mogącym doprowadzić do kolizji. W złych zimowych warunkach, najbezpieczniejsze jest powolne obniżanie prędkości, poprzez stopniowe zdejmowanie nogi z gazu lub poprzez redukcję biegów. Pamiętaj również o tym, aby unikać gwałtownych ruchów kierownicą.
Zwiększ dystans
W okresie zimowym warto automatycznie zwiększyć dystans dzielący nas od innych kierowców. Ma to związek z takimi czynnikami jak chociażby skrócona droga hamowania, niekontrolowane manewry czy chociażby problem z ruszaniem. Nie warto też automatycznie zakładać, że pojazdy znajdujące się przed nami i za nami są zaopatrzone w odpowiednie opony i akcesoria zimowe. Istnieje też możliwość, że na naszą szybę spadną odłamki lodu lub śnieg z niedokładnie odśnieżonych elementów innego pojazdu, tymczasowo drastycznie ograniczając naszą widoczność. Dlatego bądźmy ostrożni i pamiętajmy, że warunki na drodze mogą zaskoczyć nie tylko nas, ale również i innych.
Intensywny okres zimowy w Polsce nie trwa obecnie tak długo jak jeszcze kilka lat temu. Warto w tym czasie dostosować się do wskazanych powyżej zasad. Ułatwią one codzienną jazdę i pomogą w bezpiecznym dotarciu do celu. W końcu najważniejsze jest nasze zdrowie i bezpieczeństwo.