Postaw na przerwę w podróży!

Wielogodzinne siedzenie za kółkiem to duże wyzwanie dla każdego kierowcy, ponieważ przez całą podróż musi on utrzymywać stan skupienia na najwyższym poziomie. Jak wynika z badań, większość kierujących pojazdami odmawia sobie przerwy, gdyż uważa to za stratę czasu. Nie każdy wie, że powodu zmęczenia, a co za tym idzie zaśnięcia za kierownicą ginie w Polsce w ciągu roku kilkadziesiąt osób, a kilkaset zostaje rannych.

Im dłuższa podróż bez przystanku, tym większe prawdopodobieństwo zapadnięcia w tzw. mikrosen, który może trwać nawet do kilku sekund. Jest to krótki, płytki sen, który pojawia się na skutek nadmiernego zmęczenia lub długotrwałej, monotonnej jazdy. Co się z tym wiąże? Otóż samochód jadący z prędkością 120km/h w ciągu zaledwie trzech sekund, jest w stanie przejechać dystans nawet stu metrów! W tym krótkim czasie może dojść do zjechania na przeciwny pas bądź do rowu, uderzenia w barierkę czy w najgorszym przypadku – zderzenia z innym pojazdem.

Co zrobić, aby ograniczyć ryzyko?

Długość przerwy powinna być uzależniona od wielu czynników, w tym m.in. wieku, doświadczenia w prowadzeniu samochodu, indywidualnego rytmu aktywności dobowej czy chociażby pogody. W związku z tym nie jest możliwe ustalenie ogólnej, uniwersalnej normy czasowej. Zdecydowana większość ekspertów zgadza się jednak, że przerwa po dwóch godzinach jazdy jest koniecznym elementem. Pierwsza powinna trwać co najmniej 15 minut, a każda kolejna o 5 minut dłużej.

Nawet krótki odpoczynek może się znacząco przyczynić do poprawy naszego bezpieczeństwa na drodze. Kilka minut spędzone na świeżym powietrzu poza samochodem przekłada się na polepszenie poziomu koncentracji oraz zdolności kierowcy do poprawnego reagowania w przypadku niespodziewanych sytuacji na drodze.

Jak wykorzystać przerwę?

Kluczową kwestią jest aktywne spędzenie tego czasu, a więc opuszczenie samochodu, aby rozruszać zastane mięśnie i stawy. Zaleca się wykonanie kilku prostych ćwiczeń takich jak wymachy rąk i nóg, skłony oraz kilkuminutowy spacer nawet wokół samochodu. Należy również pamiętać o stałym nawadnianiu organizmu. Zalecana ilość płynów dla dorosłego człowieka to około 2 litry dziennie. Z kolei w kwestii posiłków warto zaznaczyć, że nie powinny być one zbyt obfite, ponieważ przejedzenie może powodować uczucie senności i ociężałości.

Udogodnienia na autostradach

Na autostradach jak i drogach ekspresowych kierowcy mogą skorzystać z ogólnodostępnych Miejsc Obsługi Podróżnych, zwanych potocznie „MOP-ami” . W Polsce można spotkać trzy rodzaje tego typu obiektów: wypoczynkowe, wypoczynkowo-usługowe oraz wypoczynkowo-usługowe z usługami noclegowymi i innymi obiektami usługowo-handlowymi. Odległości między kolejnymi puntami wynoszą nie więcej niż 15 km. Warto na chwilę zatrzymać się na tego typu obiektach zwłaszcza w przypadku, kiedy zbliżamy się do granicy dwóch godzin nieustannej jazdy.

Zmęczenia w trakcie jazdy samochodem nie da się ukryć lub oszukać. Uchylenie szyby, zwiększenie głośności słuchanej muzyki czy rozmowa z pasażerami nie pomogą skutecznie zniwelować skutków zmęczenia spowodowanego długotrwałą jazdą. Jeśli zaczynają się problemy z koncentracją, występują spowolnione ruchy bądź reakcje, a utrzymanie pojazdu na jednym pasie zaczyna sprawiać trudność, nie warto ryzykować! Jest to wyraźny sygnał ostrzegawczy organizmu, że jazda powinna być w jak najszybszym czasie przerwana – chociażby na kilkanaście minut.