Jak prawidłowo dbać o klimatyzację w samochodzie?

Decydując się obecnie za zakup nowego samochodu możemy być niemal w 100% pewni, że będzie on wyposażony w system klimatyzacji. Aby mogła ona efektywnie spełniać swoją funkcję przez lata, konieczne są regularne przeglądy oraz jej odpowiednie użytkowanie. Podpowiadamy jak przedłużyć żywotność tego systemu.

Wietrzenie samochodu

Wietrzenie samochodu przed jazdą ma na celu szybkie wyrównanie temperatur panujących na zewnątrz i wewnątrz pojazdu. Wykonywane przed rozpoczęciem jazdy w upalne dni sprawia, że proces jego chłodzenia za pomocą klimatyzacji będzie się odbywał w znacznie efektywniej. W okresie letnim temperatura w stojącym na słońcu samochodzie osiąga nawet 60 stopni! Dzięki temu prostemu nawykowi można znacznie spowolnić eksploatację tego systemu.

Użytkowanie co najmniej raz w tygodniu

Mechanizm klimatyzacji zawiera olej, który jest rozprowadzany przez czynnik chłodzący. Zbyt rzadkie korzystanie z klimatyzacji powoduje osadzanie się na jej częściach tłuszczu, co skutkuje niewystarczającym nasmarowaniem sprężarki. Nawet jeśli nie jesteś fanem klimatyzacji, włączenie jej na co najmniej 15 minut raz w tygodniu, pozwoli zachować jej sprawność na dłużej. W okresie jesienno-zimowym możesz na przykład wykorzystać klimatyzację do odparowywania szyb, co dodatkowo umożliwi usunięcie nadmiaru wilgoci z wnętrza samochodu.

Regularny przegląd i czyszczenie

Nie każdy kierowca wie, że w ciągu roku z układu chłodzenia ubywa około 15% czynnika chłodzącego. Jeśli jego poziom spadnie poniżej połowy, może to powodować spadek efektywności pracy klimatyzacji nawet o 75%! Serwisanci proponują zwykle dwie metody konserwacji i czyszczenia klimatyzacji. Pierwsza z nich wykorzystuje ozon, który wprowadza się do klimatyzacji aby pozbyć się zalegających tam bakterii i grzybów. Druga z metod polega na usunięciu zanieczyszczeń za pomocą ultradźwięków. Bez względu na wybrana metodę zaleca się udanie do serwisu przynajmniej raz w roku –  najlepiej w okresie letnim bądź jesiennym lub po przejechaniu 10 000 kilometrów. Przy okazji jeśli zajdzie taka potrzeba, serwis zaproponuje uzupełnienie czynnika chłodzącego. Koszt takiej usługi mieści się zwykle w przedziale 150-200 złotych.

Wymiana osuszacza

Osuszacz to jeden z bardziej kosztownych elementów klimatyzacji, gdyż jego cena waha się w przedziale od 150 do 450 zł. Jego funkcja sprowadza się do zapobiegania tworzeniu się wilgoci, która sprzyja rozwojowi bakterii, grzybów oraz pleśni. Wilgoć osadzająca się na metalowych elementach klimatyzacji może ponadto prowadzić z biegiem czasu do ich korozji. Osuszacz powinien być koniecznie wymieniony gdy samochód brał udział w wypadku bądź kolizji lub gdy zostały w nim zamontowane nowe podzespoły.

Należy pamiętać, że nieefektywnie działająca klimatyzacja prędzej czy później da znać sama o sobie. W przypadku pojawienia się wewnątrz pojazdu nieprzyjemnego zapachu, samoistnego parowania szyb lub podejrzenie brzmiących szumów, należy jak najszybciej skontaktować się z serwisem oraz umówić na gruntowny przegląd tego systemu.