Opiekun Biznesowy Flotex radzi: jak zminimalizować ryzyko finansowe związane z ubezpieczeniem OC/AC

Jeśli decydujemy się na leasing lub wynajem długoterminowy samochodu, powinniśmy skrupulatnie sprawdzić zapisy umowy. Szczególną uwagę należy zwrócić na część dotyczącą ubezpieczenia OC / AC. Przy niekorzystnie skonstruowanej umowie, możemy narazić się m.in. na niekontrolowany wzrost raty miesięcznej. Opiekun biznesowy Flotex przedstawi Wam możliwe zagrożenia oraz zasugeruje w jaki sposób łatwo można ich uniknąć.

Wysokość miesięcznej raty za korzystanie z pojazdu w leasingu lub w ramach wynajmu długoterminowego jest zazwyczaj ustalona z założeniem, że szkodowość pojedynczego pojazdu lub floty pojazdów nie przekroczy poziomu składki ubezpieczeniowej ustalonej w umowie. Zazwyczaj jest to ok. 80% składki. Jeśli jednak szkodowość będzie wyższa niż określona w umowie, firma finansująca ma prawo do jednostronnego podniesienia wysokości raty miesięcznej pod rygorem wypowiedzenia umowy, a co za tym idzie – z karami finansowymi dla korzystającego z samochodów.

Umowa tego typu nierzadko bywa napisana w skomplikowany sposób. Okres rozliczeniowy bywa niespójny z okresem trwania leasingu. Do tego istnieje wiele różnych sposobów liczenia szkodowości. Zdarza się, że firmy leasingowe lub firmy CFM (car fleet management) wykorzystują te zapisy do podniesienia swojego wynagrodzenia w kolejnym roku użytkowania.

Warto też zwrócić uwagę czy z umowy nie wynika, że firma finansująca samochód ma jako jego właściciel nieograniczone prawo do ustalania zasad naprawy. Pamiętajmy, że koszt naprawy ponosimy de facto my poprzez płacone przez nas składki ubezpieczeniowe. Wysoka szkodowość może spowodować wzrost stawek ubezpieczeniowych, a nawet odmowę ubezpieczania przez towarzystwa ubezpieczeniowe.

W jaki sposób można uniknąć powyższych zagrożeń? Zdaniem Opiekuna biznesowego Flotex najkorzystniejsze rozwiązanie to zdecydowanie się na ubezpieczenie z 70% wkładem własnym. W takim przypadku, towarzystwo ubezpieczeniowe pokrywa zarówno kradzież jak i szkodę całkowitą pojazdu. Coraz więcej firm decyduje się na tę opcję z uwagi na duże oszczędności. Odpowiednio przeprowadzona optymalizacja obsługi szkód może pomóc przedsiębiorcom zaoszczędzić nawet 1 000 zł rocznie na jednym samochodzie.

Decydując się na takie rozwiązanie warto nawiązać współpracę z ekspertami, którzy przygotują dla naszej firmy profesjonalny plan optymalizacyjny. Tego typu działalność prowadzi jeden z naszych partnerów – Claims Handling Systems. Jeśli jednak decydujemy się na finansowanie zewnętrzne, najważniejsze jest zapewnienie sobie prawa do samoubezpieczenia pojazdu samemu negocjując z brokerem warunki polisy i standard naprawy.