Klimatyzacja latem

Nadchodzi lato, a z nim wysokie temperatury, które niejednokrotnie utrudniają kierowanie pojazdem. Każdy kierowca powinien czuć się komfortowo za kierownicą, przede wszystkim ze względu na własne bezpieczeństwo. Na ratunek przychodzi klimatyzacja. Podawaliśmy już 4 najważniejsze rady, jak korzystać z niej w okresie zimowym, jednak jak efektywnie używać jej latem?

Co na początek?
Wsiadając do rozgrzanego pojazdu nie włączaj od razu klimatyzacji. Otwórz drzwi, zrób przewiew w samochodzie jeszcze na parkingu. Następnie, po uruchomieniu silnika przejedź z otwartymi oknami kilkaset metrów. Dopiero w momencie kiedy silnik się rozgrzeje, szczelnie zamknij szyby, włącz obieg zamknięty oraz klimatyzację.

Pamiętaj, aby obieg zamknięty włączyć jedynie na kilka minut. W ten sposób nie dopuścisz do przesuszenia powietrza i tym samym zadbasz o zdrowie swoje oraz pasażerów, a także o prawidłowy oddech.

Czy temperatura ma znaczenie?
Odpowiednia temperatura kabiny samochodu jest podstawą bezpiecznej jazdy. Aby nie przeżyć szoku termicznego należy zadbać o różnicę między temperaturą wewnątrz auta a tą na zewnątrz – nie powinna przekraczać 5 stopni Celsjusza. Wybierając się w dłuższą podróż możesz spokojnie zwiększyć tę różnicę do 10 stopni.

Najlepsza temperatura dla osób znajdujących się w kabinie to 19-21 stopni Celsjusza. Dodatkowo, schładzaj pojazd stopniowo, aby organizm zdążył się przyzwyczaić do poziomu temperatury.

Jak ustawić nawiew?
Chcąc uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości, jak np. katar najlepiej jest ustawić nawiew w stronę szyby. Ważne jest, aby ograniczać bezpośrednie „dmuchanie” na głowę.

Warto zwrócić również uwagę na obieg powietrza. To cieplejsze będzie gromadziło się na górze, natomiast zimne skumuluje się na dole. W związku z tym ustaw nawiew tak, aby temperatura była jednakowa w całym samochodzie.

O czym pamiętać kończąc jazdę?
Kończąc jazdę nie zapomnij wyłączyć klimatyzacji kilka kilometrów przed zakończeniem podróży. W ten sposób na nowo przyzwyczaisz organizm do temperatury panującej na zewnątrz.

Ponadto zrezygnowanie z chłodzenia i pozostawienie jedynie włączonego nawiewu pozwoli na osuszenie parownika, dzięki czemu ograniczymy gromadzenie się wilgoci, a co za tym idzie – spowolnimy rozwój grzybów na chłodnicy.

Klimatyzacja to jedna z podstawowych funkcji wyposażenia samochodu, bez której nie wyobrażamy sobie jazdy, w szczególności podczas lata. Pamiętaj o tym, aby korzystać z niej racjonalnie i przyzwyczajać organizm do zmieniającej się temperatury. Efektywne korzystanie z klimatyzacji to zwiększony komfort jazdy.