Krótkoterminowy wynajem samochodów – sprawdzony sposób na poprawę mobilności pracowników

Krótkoterminowy wynajem samochodów – sprawdzony sposób na poprawę mobilności pracowników

Jeden lub kilka samochodów służbowych dostępnych dla wielu pracowników to rozwiązanie, które nie zawsze spełnia aktualne potrzeby firmy. Z takim rozwiązaniem wiąże się sporo ukrytych kosztów, które wymagają szczególnego postępowania, aby uniknąć nadużyć, a w konsekwencji strat finansowych. W takiej sytuacji alternatywą dla przedsiębiorstwa może być m.in. skorzystanie z usług profesjonalnych firm oferujących krótkoterminowy wynajem samochodów.

Bardzo często małe i duże firmy korzystają z pojazdów poolowych lub oddziałowych, czyli takich, które zostały zakupione przez przedsiębiorstwo na zasadzie leasingu. Zazwyczaj służą one do krótkich podróży służbowych. Okazuje się jednak, że dostęp do nich jest stosunkowo ograniczony. Aby otrzymać taki samochód, zwykle trzeba uprzednio dokonać rezerwacji. Niestety często w danym momencie brakuje samochodu, z którego można skorzystać. Problematyczny jest również brak protokołów zdawczo-odbiorczych. Wydawanie takich dokumentów jest często uznawane za nadmierną formalność. W efekcie większość samochodów jest zniszczona, nieprawidłowo serwisowana i zaniedbana. Co więcej, pojazdy takie wykorzystywane są do użytku prywatnego przez osoby, którym nie przysługuje taki przywilej.

Jak więc efektywnie zaspokoić doraźne potrzeby mobilności pracowników? Taksówka lub Uber mogą nie wystarczyć. Co zrobić w sytuacji, kiedy jadąc do ważnego klienta pilnie potrzebny nam prestiżowy środek transportu lub gdy przewóz materiałów wymaga odpowiedniego nadwozia w samochodzie?

Naprzeciw tym wymaganiom wychodzą przedsiębiorstwa oferujące krótkoterminowy wynajem samochodów: na godziny lub dni. Współpraca z wypożyczalnią samochodów polega na zamawianiu pojazdów tylko wtedy, gdy jest ku temu jasno określona potrzeba – dla konkretnej osoby, na ustaloną godzinę. Zakładając, że samochody wynajmowane są co najmniej 2-3 razy w miesiącu, warunki współpracy reguluje ramowa umowa. Jej podpisanie nie zobowiązuje do ponoszenia żadnych kosztów poza tymi wynikającymi z rezerwacji i wynajmu. Dodatkowo, wynajmująca firma otrzymuje możliwość dokonania płatności po wykonaniu danej usługi.

Samochody mogą być zamawiane z możliwością podstawienia ich pod firmę lub odbiorem własnym, a przedsiębiorca nie ponosi w związku z tym żadnych dodatkowych kosztów. Umowa ramowa umożliwia dokonanie upoważnienia do rezerwacji i odbioru auta dla wielu osób w firmie. Takie rozwiązanie zwalnia z obowiązku wystawiania pełnomocnictw lub osobistej obecności reprezentantów firmy przy wydawaniu pojazdu.

Śledźcie naszą Strefę kierowcy oraz fanpage na Facebooku, aby być na bieżąco z nowymi ofertami i innowacyjnymi usługami, które Flotex przygotowuje dla Klientów we współpracy ze swoimi partnerami biznesowymi.