Jak przyspieszyć i ułatwić odśnieżanie samochodu

Poranne odśnieżanie auta zimą to z całą pewnością zmora wszystkich kierowców. Każdemu zależy na tym, żeby zrobić to jak najszybciej i jak najlepiej. Niestety czasami pod wpływem stresu przed spóźnieniem się do pracy odśnieżamy samochód chaotycznie, przez co zdarza się nam zapomnieć o najważniejszych zasadach. Podpowiadamy w jakiej kolejności odśnieżać auto, o czym nie możesz zapomnieć wykonując tę czynność oraz za co może grozić ci mandat.

Jak prawidłowo odśnieżać samochód?

Aby ułatwić i przyspieszyć poranne odśnieżanie auta warto wykonywać je w odpowiedniej kolejności. Zalecane jest, aby najpierw oczyścić śnieg z dachu, maski i drzwi. Następnie z szyb bocznych, tablic rejestracyjnych oraz lamp. Gdy na końcu uruchomisz silnik, wilgoć z przedniej szyby dokładnie odparuje, a twój samochód będzie gotowy do drogi. Pamiętaj o dokładnym oczyszczeniu dachu ze śniegu, który w porywach silnego wiatru może przemieścić się na inne pojazdy, a w konsekwencji pogorszyć widoczność prowadzących je kierowców.

Nieprawidłowe odśnieżenie auta może grozić mandatem nawet do 500 zł. Jeśli zapomnisz odśnieżyć tablicę rejestracyjną możesz doliczyć do tego dodatkowe 100 zł i 3 punkty karne. Pamiętaj też o tym, aby powstrzymać się od odśnieżania auta z włączonym silnikiem – za to grozi mandat w wysokości 100 zł.

Prawidłowa kolejność odśnieżania auta pozwoli ci zaoszczędzić dużo czasu, który szczególnie w godzinach porannych jest na wagę złota.

Czego potrzebujesz do sprawnego odśnieżenia samochodu?

Podstawowym narzędziem do odśnieżania samochodu, używanym przez większość kierowców jest skrobaczka samochodowa lub szczotko-skrobaczka. Ma ona jednak pewne wady, ponieważ, pomimo że jest tania i łatwo dostępna, może zarysować szyby, co może spowodować zmniejszenie ich przejrzystości. Jeśli do odśnieżania samochodu używasz skrobaczki, pamiętaj aby nie używać tych wykonanych samodzielnie lub uszkodzonych. Możesz nimi porysować szyby, a także zniszczyć lakier na karoserii i uszczelki. Po latach używania twardej szczotki lub skrobaczki na aucie mogą pojawić się mikrorysy, które doprowadzą do zmatowienia lakieru samochodu. Jeśli możesz sobie pozwolić na coś droższego niż prosta skrobaczka, zaopatrz się w szczotkę z miękkiego włosia, która nie porysuje szyb ani karoserii przy odśnieżaniu.

Jeśli chcesz przyspieszyć poranne odśnieżanie auta możesz nabyć odmrażacz do szyb, który charakteryzuje się szybkim czasem działania i nie rysuje szkła. Następnym szybkim rozwiązaniem jest zainwestowanie w podgrzewaną skrobaczkę elektryczną. Jeśli jednak jesteś typem osoby, dla której odśnieżanie jest na tyle uciążliwe, że chciałbyś skrócić czas porannego czyszczenia auta do minimum, polecamy samochodową osłonę przeciwszronową na przednią szybę. Posiada ona specjalne końcówki do mocowania, więc rano wystarczy ją zdjąć bez konieczności odśnieżania.

Odśnieżanie samochodu nie musi być najbardziej uciążliwym punktem poranka, o ile tylko wypracujemy sobie solidną rutynę w wykonywaniu tej czynności oraz zainwestujemy w odpowiednie narzędzia. Kilkanaście złotych wydanych na odmrażacz do szyb lub wysokiej jakości skrobaczkę może się okazać jedną z najlepszych inwestycji w troskę o dobry stan samochodu.