Styl jazdy zimą – 7 porad jak jeździć bezpieczniej

Pogoda za oknem staje się coraz bardziej wymagająca, a co za tym idzie, warunki na drodze stają się trudniejsze. Jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych? Oto 7 praktycznych porad jak uniknąć niebezpiecznych sytuacji na drodze.

1. Wymiana opon

Najważniejszym elementem przygotowania pojazdu do trudnych warunków drogowych zimą jest zmiana opon. Należy pamiętać, aby nie zwlekać zbyt długo z tą decyzją. Jeśli temperatura spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza, to czas, aby niezwłocznie udać się na wulkanizację i zmienić opony letnie na zimowe. Ten niewielki krok to podstawa, aby uniknąć dużej części niebezpiecznych sytuacji na drodze.

2. Odśnieżanie pojazdu

Jeżeli Twój samochód nie stoi w ciepłym garażu, musisz wziąć pod uwagę, że w okresie zimowym poranne pobudki powinny odbywać się kilkanaście minut wcześniej. Idąc na parking najprawdopodobniej zastaniesz zaśnieżony i oblodzony samochód. Zadbaj o to, aby dokładnie go oczyścić. Jeśli zrobisz to nieprecyzyjnie, może to wpłynąć na zmniejszenie pola widzenia na drodze. Jeśli chcesz zaoszczędzić czas, zainwestuj w spray do odmrażania szyb.

3. Przemyślane parkowanie

Pamiętaj, aby opuszczając samochód ustawić go w kierunku wyjazdu. Dzięki temu łatwiej będzie Ci wyjechać podczas trudnych, zimowych warunków. Nie zapomnij także o odchyleniu wycieraczek – zapobiegnie to ich przymarznięciu.

4. Gaz i skrzynia biegów

Jeśli chcesz uniknąć kolizji, musisz być bardzo uważny przy dodawaniu gazu oraz operowaniu skrzynią biegów. Najważniejsze, aby Twoje działania były płynne, i niechaotyczne. Pamiętaj też, aby nigdy nie jeździć na biegu jałowym, czyli na tzw. „luzie”, ponieważ samochód traci swoją przyczepność, co może skończyć się wpadnięciem w poślizg.

5. Bezpieczne zakręty

Ważne, aby jak najwcześniej zacząć powolne hamowanie na ostrych zakrętach. Gdy zbliżysz się do zakrętu, najlepiej abyś pokonał go większym łukiem niż zazwyczaj, ponieważ im łagodniejszy będzie ruch kierownicą, tym mniejsze prawdopodobieństwo wypadnięcia z jezdni.

6. Pamiętaj o innych użytkownikach drogi

Przy śliskiej nawierzchni droga hamowania wydłuża się nawet kilkakrotnie. Brak odpowiedniego odstępu od poprzedzającego nas samochodu może skutkować zderzeniem. Zwróć także szczególną uwagę na koleiny oraz oceń czy istnieje potrzeba trzymania się prawego pobocza, ponieważ niekiedy zamiast uniknąć kolizji możemy ją wywołać poprzez zsunięcie się koła z pasa śniegu.

7. Im ciężej tym lepiej

Jeśli pomimo wcześniejszych rad wciąż boisz się wsiąść za kółko podczas niesprzyjającej pogody, możesz zatankować pojazd do pełna, a nawet włożyć do niego dodatkowy balast. Obciążony samochód lepiej będzie się trzymał drogi. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić, ponieważ w chwili gdy za bardzo przeciążymy tylną część samochodu, mając pojazd z przednim napędem, zmniejszymy przyczepność przednich kół.

Przestrzeganie tych kilku najważniejszych reguł powinno sprawić, że poczujesz się pewniej za kierownicą. Pamiętaj, że najważniejsze jest opanowanie i rozsądek. Na oblodzonej drodze nie ma miejsca na chaotyczne zachowania.