Jak przygotować auto na jesienne warunki pogodowe?

Jesień to okres, w którym pogoda rzadko rozpieszcza polskich kierowców. Deszcz, przymrozki, spadające liście czy szybko zapadający zmrok – to tylko niektóre z niedogodności, z jakimi mierzą się zmotoryzowani uczestnicy ruchu drogowego. Odpowiednie przygotowanie samochodu do panujących warunków pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa podczas jesiennych podróży zapewni. W tym materiale podpowiadamy, jak zrobić to najlepiej.

Zweryfikuj stan wycieraczek

Częsty deszcz, spadające liście lub mgła to czynniki, które zdecydowanie negatywnie wpływają na widoczność, a tym samym bezpieczeństwo na drodze. Warto więc zadbać o sprawnie działające wycieraczki, aby szyby były zawsze czyste i gwarantowały dobrą widoczność w trudnych warunkach. Zwróć szczególną uwagę na pióra wycieraczek – jeśli są zniszczone, popękane, wyszczerbione lub zostawiają smugi – najwyższa pora na ich wymianę.

Zabezpiecz silnik

Spadające temperatury to wyzwanie dla dziko żyjących zwierząt takich jak kuny, koty czy drobne gryzonie. Szukające schronienia zwierzaki często próbują się schronić pod ciepłą maską samochodu, powodując tym samym narażając na straty właścicieli pojazdów. Przegryzione kable, przewody hamulcowe lub zniszczone komory silnika to tylko niektóre z nich. Aby zapobiec tym kosztownym, a jednocześnie niebezpiecznym zniszczeniom, warto zaopatrzyć się w skuteczny odstraszasz na gryzonie. Obecnie na rynku jest dostępnych wiele rodzajów tego typu zabezpieczeń – zarówno w formie preparatów zapachowych, jak i urządzeń wydających nieprzyjemne dla zwierząt dźwięki.

Sprawdź oświetlenie

Jesienią gdy zmrok zapada szybciej, warto zadbać o dobrą pracę żarówek oraz czystość reflektorów. Szczególną uwagę należy zwrócić na moc żarówki – ta słabiej świecąca nie zapewni dobrej widoczności, a dodatkowo może być to znak, że jej żywotność dobiega końca. Pamiętaj, aby sprawdzić również stan reflektorów. Mocno zmatowiona i porysowana powierzchnia w dużej mierze wpłynie na jakość oświetlenia. Samodzielne polerowanie pomoże zniwelować drobne uszkodzenia, nadając połysk i polepszając stopień przepuszczania światła. Regularne sprawdzanie stanu oświetlenia niewątpliwie znacząco wpłynie na bezpieczeństwo – nie tylko twoje, ale także pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Zadbaj o wnętrze auta

Podczas deszczowej, jesiennej pogody, materiałowa oraz skórzana tapicerka jest szczególnie podatna na wilgoć. Przed rozpoczęciem sezonu jesiennego warto dokładnie odkurzyć wnętrze samochodu, a tapicerkę wyprać jeszcze przed pierwszymi jesiennymi przymrozkami. Elementem, który dodatkowo ułatwi nam utrzymanie czystości w aucie są gumowe dywaniki, które w odróżnieniu od filcowych o wiele skuteczniej zbierają wodę, błoto i śnieg. Dzięki zmianie dywaników znacznie minimalizujesz poziom wilgotności we wnętrzu auta oraz zapobiegniesz nieprzyjemnemu zapachowi, który może być tego następstwem.

Dodatkowym elementem, o który warto zadbać już wczesną jesienią, aby nie zostać zaskoczonym przez nagły spadek temperatury, jest stan opon zimowych, które mogą okazać się niezbędne w każdej chwili. Dobrym pomysłem jest także skontrolowanie płynu do chłodnicy, a dokładniej jego ilości oraz właściwości. Nieodpowiednio przygotowany płyn chłodniczy może spowodować kosztowną awarię silnika. Zastosowanie się do powyższych porad, zdecydowanie ułatwi jazdę, zwiększy jej komfort oraz co najważniejsze – bezpieczeństwo.