Co warto mieć w garażu?

Motoryzacyjni majsterkowicze niejednokrotnie są w stanie usunąć drobne awarie w swoim samochodzie bez pomocy mechanika. Do samodzielnych napraw niezbędny jest dobrze wyposażony garaż, w którym znajdą się wszystkie narzędzia umożliwiające wykonanie naprawy. Warto wiedzieć, której z nich najczęściej się przydają i o czym pamiętać przy kompletowaniu sprzętu.

Organizacja garażu

Organizując przestrzeń naszego garażu watro zadbać o to, by praca w nim była sprawna i przyjemna. W pierwszej kolejności powinniśmy zainwestować w porządny stół warsztatowy, na którym będą się odbywały wszystkie prace manualne. Z pewnością powinno się na nim znaleźć imadło, które pozwala unieruchomić część którą naprawiamy, co znacznie ułatwia wiele zadań. Chcąc  zadbać o swój komfort, upewnij się, że stół który zamierzasz nabyć posiada szuflady. Dzięki temu oszczędzisz sporo czasy i energii. Umieszczając w nich najbardziej przydatne elementy, wyeliminujesz konieczność ciągłego wstawania. Pamiętaj też o wygodnym siedzeniu – niektóre usterki to kilkugodzinne, drobiazgowe majsterkowanie, więc odpowiednia pozycja to bardzo ważna kwestia. O porządek w warsztacie pozwoli natomiast zadbać metalowy regał, który na stosunkowo niewielkiej przestrzeni będzie w stanie pomieścić sporą ilość sprzętu o dużej masie.

Zapasowe części do samochodu i narzędzia

Samodzielnie wykonanie prostych napraw w zaciszu własnego garażu sprawia wiele satysfakcji i pozwala zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy, którą musielibyśmy przeznaczyć na usługi mechanika. W związku z tym przydatnymi akcesoriami na garażowych półkach są zapasowe części, takie jak klocki i tarcze hamulcowe, amortyzator, świece zapłonowe czy podstawowe żarówki. Oprócz zastępczych części warto zaopatrzyć się także w zapas płynów eksploatacyjnych, m.in. płyn do spryskiwaczy, olej silnikowy, płyn chłodzący oraz hamulcowy. Do wymiany niektórych elementów będziesz potrzebował podnośnika, który znacznie ułatwia większość prac warsztatowych – zmianę kół, wymianę łożysk lub naprawę hamulców. Najlepszym wyborem do domowego warsztatu będzie podnośnik punktowy lub tzw. żaba, która bez problemu udźwignie samochód osobowy. Innym przydatnym narzędziem jest klucz krzyżakowy ułatwiający odkręcanie kół. Do innych urządzeń, przydatnych w warsztacie należy prostownik, pozwalający naładować akumulator, czy kompresor do kół.

Zestaw kluczy, nasadek i śrubokrętów

Nawet najprostsze naprawy wymagają użycia narzędzi m.in.: kluczy, śrubokrętów czy kombinerek. Podczas wykonywania napraw bardzo często potrzebne są różne rozmiary kluczy, w zależności od tego, co w danej chwili robimy i jakie śruby chcemy odkręcić. Aby w naszym warsztacie nie zabrakło żadnego z nich, warto zaopatrzyć się w cały zestaw. W tym przypadku użytecznym rozwiązaniem jest walizka narzędziowa, która zawiera wyżej wymienione elementy, łącznie z miarką, poziomicą, młotkiem a także szeregiem nasadek. Zwróć uwagę, żeby w jej wyposażeniu znajdował się m.in. mały i duży klucz dynamometryczny czyli tzw. grzechotka, wszystkie niezbędne końcówki, przejściówki do wkręcania trudno dostępnych elementów oraz pełen zestaw kluczy płaskich o uniwersalnych rozmiarach. W przypadku samochodów osobowych najczęściej przyda się rozmiar 13 mm, 15 mm lub 17 mm. Wygodne opakowanie pozwala utrzymać porządek i ułatwia szybkie odszukanie konkretnego klucza. Jeśli chcesz, by narzędzia służyły Ci przez lata, to warto zainwestować w jakościowy zestaw oferowany przez marki specjalizujące się w produkcji tego typu sprzętów.

Akcesoria które ułatwią pracę

Podczas pracy w garażu bardzo ważne jest zapewnienie sobie dobrego oświetlenia. Dlatego warto zaopatrzyć się w dobrej jakości lampy oraz latarki. Dobrym pomysłem jest zapewnienie sobie dwóch źródeł światła. Jednym z najbardziej polecanych rozwiązań są lampy LED, które z łatwością oświetlają nawet duże pomieszczenia. Poza głównym źródłem światła w domowym garażu przyda się także latarka, dzięki której łatwo doświetlisz trudno dostępne miejsca. By majsterkowanie było jeszcze bardziej komfortowe i bezpieczne, warto zaopatrzyć się również w plastikowe kliny pod koła, leżankę na kółkach do prac pod samochodem, rękawice robocze, ścierki oraz szczotki druciane do wycierania zabrudzonych powierzchni. Większość z tych elementów nie stanowi obowiązkowego wyposażenia garażu, ale zdecydowanie wpłynie na komfort oraz ergonomię wykonywanej pracy.