Jak poprawnie przewozić przedmioty wystające poza bagażnik?

Czy wiecie, że za nieprawidłowe przewożenie przedmiotów wystających poza przestrzeń bagażnika możecie zostać ukarani mandatem w wysokości nawet do 750 zł? Okazuje się, że wyraźne oznaczenie wystających elementów to nie wszystko, czego wymaga od kierowców Kodeks drogowy. Sprawdź, jakie warunki przewozu przedmiotów należy spełnić, aby nie narazić się na mandat.

Masa ładunku ponadgabarytowego

Przewożenie przedmiotów, które nie mieszczą się w przestrzeni bagażowej, dokładnie reguluje Kodeks drogowy. Okazuje się, że dozwolone jest przewożenie dużych gabarytowo ładunków, które wystają nie tylko poza bagażnik, ale również przez boczne szyby samochodu. Należy jednak mieć na uwadze ich wagę. Artykuł 61 reguluje tę kwestię określając, że przewożony przez nas ładunek nie może przede wszystkim przekroczyć dopuszczalnej masy pojazdu. Takie dane znajdziemy z kolei na dowodzie rejestracyjnym samochodu.

Długość i szerokość ładunku

Kolejnym parametrem jest długość przewożonego przedmiotu. Jeżeli przekracza on powierzchnię bagażnika, musimy upewnić się, że nie wystaje na długość większą niż dwa metry od samochodu. Z kolei jeżeli ładunek wystaje poza boczną szybę lub przewożony jest na dachu, należy sprawdzić, czy taki bagaż nie powoduje, że samochód jest szerszy niż 2,55 metra (lub 3 m dla pojazdu o szerokości 2,55 m). Nie spełniając tych warunków, możemy być niemal pewni kontroli patrolu policji i wystawienia mandatu.

Odpowiednie ułożenie i oznaczenie

Poza wagą i wymiarami ładunku, ważne jest też jego ułożenie. Przewożony przedmiot należy ułożyć w ten sposób, aby nie zasłaniał świateł, tablicy rejestracyjnej, a także nie ograniczał widoczności i swobody manewrów kierowcy. Co więcej, musimy upewnić się, że ładunek jest odpowiednio zabezpieczony, aby nie dopuścić do jego przemieszczania się w trakcie jazdy, a w przypadku przedmiotów wystających poza obręb samochodu, należy zadbać o odpowiednie oznaczenie.

Kodeks drogowy określa:

– ładunek wystający z przodu pojazdu oznacza się chorągiewką barwy pomarańczowej lub dwoma białymi i dwoma czerwonymi pasami, tak aby były widoczne z boków i z przodu pojazdu, a w okresie niedostatecznej widoczności ponadto światłem białym umieszczonym na najbardziej wystającej do przodu części ładunku;

– ładunek wystający z boku pojazdu oznacza się chorągiewką barwy pomarańczowej o wymiarach co najmniej 50 x 50 cm, umieszczoną przy najbardziej wystającej krawędzi ładunku, a ponadto w okresie niedostatecznej widoczności białym światłem odblaskowym skierowanym do przodu oraz czerwonym światłem odblaskowym skierowanym do tyłu;

– ładunek wystający z tyłu samochodu osobowego lub przyczepy ciągniętej przez samochód osobowy może być oznaczony chorągiewką barwy czerwonej o wymiarach co najmniej 50 x 50 cm, umieszczoną przy najbardziej wystającej krawędzi ładunku. Ponadto w okresie niedostatecznej widoczności na najbardziej wystającej do tyłu krawędzi ładunku umieszcza się czerwone światło odblaskowe.

Przede wszystkim: bezpieczeństwo

Decydując się na przewóz przedmiotów wystających poza obręb samochodu, musimy przede wszystkim upewnić się, że ładunek ten jest solidnie zabezpieczony i nie wypadnie podczas jazdy. Prawidłowe ułożenie ładunków ponadgabarytowych to nie tylko kwestia uniknięcia mandatu, ale przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa własnego i innych uczestników ruchu drogowego. Każdorazowo przed wyruszeniem w trasę należy upewnić się, że spełnione zostały wszystkie warunki, nie tylko te określone przed Kodeks drogowy, ale również wynikające z zachowania zdrowego rozsądku.