Zasady bezpiecznej jazdy jesienią

Szacuje się, że nawet co czwarty wypadek samochodowy jest spowodowany złymi warunkami atmosferycznymi. Ulewny deszcz, zaparowane szyby, mgła czy oszroniona nawierzchnia nie tylko zmniejszają komfort jazdy, ale stanowią również bezpośrednie zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Prezentujemy kilka cennych rad, które mogą pomóc w zapewnieniu większego bezpieczeństwa jazdy – szczególnie jesienią.

W trakcie gwałtownej burzy zjedź z drogi

Jeśli podczas jazdy zaskoczy cię ulewny deszcz uniemożliwiający dalsze prowadzenie samochodu, najbezpieczniej jest zjechać z drogi. Najlepszym miejscem na przeczekanie burzy jest stacja benzynowa lub parking znajdujący się z dala od wysokich drzew. Gdy w okolicy nie znajdziesz takich miejsc, wybierz postój na poboczu z włączonymi światłami awaryjnymi i nie wychodź z pojazdu.

Przeczekaj uderzenia piorunów w aucie

Wydawać by się mogło, że pozostanie w samochodzie podczas wyładowań atmosferycznych nie jest bezpieczne. Nic bardziej mylnego. Metalowa karoseria odprowadzi uderzenie pioruna oraz ochroni przed przedmiotami porwanymi przez wiatr.

Utrzymuj odpowiednią odległość od pojazdu przed tobą

Śliska nawierzchnia wydłuża drogę hamowania samochodu, a jesienna szarówka utrudnia widoczność przeszkód, z powodu których pojazd jadący przed nami może zacząć gwałtownie hamować. Dla własnego bezpieczeństwa oraz z myślą o uniknięciu uszkodzeń samochodu w przypadku stłuczki, należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniego odstępu, który umożliwi w razie konieczności skuteczną reakcję.

Pamiętaj o światłach przeciwmgielnych

Poranne mgły są często występującym jesienią zjawiskiem. Kierowcy często zapominają o światłach przeciwmgielnych, które warto włączyć w przypadku ograniczonej widoczności. Taki zabieg ostrzeże inne pojazdy o naszej obecności na drodze i zwiększa szansę na uniknięcie wielu niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Dostosuj jazdę do panujących warunków

Mniejsza prędkość, łagodne wchodzenie w zakręty oraz zrezygnowanie z gwałtownych manewrów to podstawa podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych. Jazda bez wyobraźni naraża nie tylko nas, ale również pieszych, którzy często zapominają o odblaskach.

Zmień opony na zimowe

Wielu kierowców, chcąc uniknąć opłat związanych z wymianą opon oraz stania w długich kolejkach, często odwleka wizytę na serwisie. Zimówki zapewniają zdecydowanie lepszą przyczepność, dlatego watro pomyśleć o wymianie jeszcze przed nadejściem zimy.

Zabezpiecz auto przed gradem

Grad może okazać się bardzo niebezpieczny dla samochodu. Na uszkodzenia najbardziej narażona jest przednia szyba, która w przypadku stłuczenia całkowicie uniemożliwia jazdę. Przy zabezpieczeniu pojazdu sprawdzi się nawet zwykły koc, który zawsze możemy przewozić w bagażniku. Kierowcom, którym zależy na profesjonalnym zabezpieczeniu samochodu polecamy specjalne pokrowce antygradowe.

Jesień zdecydowanie ma swój urok, jednak to właśnie w tym okresie odnotowuje się najwyższy wskaźnik groźnych wypadków drogowych. Przestrzeganie zasad bezpiecznej jazdy dostosowanej do warunków atmosferycznych, to dbanie nie tylko o nas samych i naszych pasażerów, ale także o innych uczestników ruchu drogowego.