Podróżowanie ze zwierzętami – jak się przygotować?

Każdy właściciel czworonoga zdaje sobie sprawę z ogromu odpowiedzialności, jaką niesie ze sobą sprawowanie opieki nad pupilem. Przed dłuższym wyjazdem należy albo zapewnić mu opiekę w zastępstwo albo zaplanować jego podróż razem z nami. Podpowiadamy zatem, jak sprawnie zorganizować transport dla naszych zwierzaków.

Podróż ze zwierzakiem trzeba zaplanować z uwzględnieniem wielu aspektów, z których nierzadko możemy nie zdawać sobie nawet sprawy. Jeżeli odpowiednio przygotujemy się do takiej podróży, możemy oszczędzić wielu nerwów, zarówno sobie jak i czworonogowi. Sprawą priorytetową powinno się dla nas stać zapewnienie bezpieczeństwa transportu. Nieważne czy mamy do przewiezienia niewielkiego kota czy nawet 50-kilogramowego psa.

W czym przewozić?

Transportowanie zwierzaka samochodem to zdecydowanie najwygodniejsza forma podróży. W zależności od tego, jak duży gabarytowo jest Twój pupil, możesz zainwestować w specjalny transporter, dzięki któremu masz pewność, że nie będzie się on przemieszczał po samochodzie w trakcie jazdy. Rozwiązanie to sprawdzi się szczególnie dobrze, jeśli do przewiezienia mamy kota, który z uwagi na swoją naturę najprawdopodobniej będzie przemieszczał się po wnętrzu samochodu w trakcie jazdy. Taka sytuacja może stanowić realne zagrożenie dla kierowcy, np. w momencie gdy kot dostanie się pod pedały hamulca, sprzęgła i gazu. Co więcej, nie ograniczając pola manewru naszemu pupilowi, musimy się również liczyć z tym, że będzie on narażony na ewentualne urazy w wyniku np. gwałtownego hamowania.

Dostosowanie samochodu

Innym rozwiązaniem, szczególnie gdy nasz zwierzak jest większy gabarytowo i nie sposób przygotować dla niego transporter odpowiednich rozmiarów, możemy zdecydować się na dostosowanie przestrzeni na tylnych fotelach lub w bagażniku. Jedyne o czym warto pamiętać to odpowiednie przygotowanie podłoża. Na rynku dostępnych jest wiele mat ochronnych i pokrowców, które mogą uchronić wnętrze naszego samochodu od wszelkich zabrudzeń. Warto jednak pamiętać, że jeżeli zdecydujemy się na dostosowanie bagażnika do transportu zwierzaka w samochodach typu kombi, van lub hatchback, musimy pamiętać o zwinięciu rolety osłaniającej bagażnik, aby zapewnić pupilowi cyrkulację powietrza.

Komfort jazdy

Decydując się na podróż ze zwierzakiem, musimy pamiętać, że każda taka wycieczka jest dla naszego podopiecznego dużym stresem. Planując nawet kilkunastominutowy przejazd, warto wziąć pod uwagę fakt, że wiele zwierząt na sytuacje stresowe reaguje problemami żołądkowymi. Dobrą praktyką jest zatem zadbanie o to, aby nasz pupil nie jadł minimum 2 godziny przed wyjazdem. Nie dotyczy to jednak dostępu do świeżej wody, o której należy pomyśleć również na czas transportu. Z pomocą przychodzą tutaj dedykowane butelki i poidełka, dzięki którym nie musimy martwić się o przygotowywanie dedykowanej miski w niesprzyjających warunkach.

Jeżeli decydujemy się na dłuższą podróż ze zwierzakiem, musimy również zadbać o postoje, najlepiej co 2-3 godziny. Dajemy wówczas szansę pupilowi na spełnienie swoich potrzeb fizjologicznych, ale również na uspokojenie nerwów związanych z podróżą. Ponadto, szczególnie w okresie letnim, musimy pamiętać o tym, że bez względu na przygotowanie do podróży, nie możemy zostawiać pupili samych w samochodzie. Zła cyrkulacja powietrza i narażenie na podwyższoną temperaturę to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia zwierzęcia. Za takie zaniedbanie możemy być pociągnięci do odpowiedzialności karnej.

Zachowaj spokój

Zazwyczaj zwierzęta nie przepadają za podróżami, ponieważ wiąże się to z przeżywanym przez nich stresem i strachem przed nieznanym. Jednak dzięki odpowiedniemu przygotowaniu się do podróży, możemy sprawić, że pupil z biegiem czasu przywyknie do transportu, a dla nas jako właścicieli cały proces okaże się jedynie formalnością. Najważniejsze, o czym warto pamiętać, to zachowanie spokoju, który z pewnością udzieli się również naszym pupilom.