6 aplikacji dla kierowców, które warto znać

Aplikacje na telefon stworzone z myślą o kierowcach mogą być przydatne zarówno osobom wyruszającym w długie trasy jak i tym którzy poruszają się tylko po mieście. Do czego mogą się nam przydać i których warto używać? Prezentujemy listę ciekawych i najbardziej przydatnych aplikacji.

Yanosik

Najbardziej uniwersalna aplikacja dla kierowców. Poza usługą nawigacji, która została oparta na mapach Google, oferuje też kilka innych możliwości. Informuje m.in. o fotoradarach, kontrolach prędkości, patrolach nieoznakowanych czy zagrożeniach na drodze. Jego siła tkwi w funkcjach społecznościowych, za pomocą których kierowcy wymieniają się między sobą informacjami na temat zagrożeń czyhających na drodze. Dzięki temu użytkownicy aplikacji mogą z wyprzedzeniem odpowiednio zareagować na daną sytuację. Aplikacja posiada również funkcję wideorejestratora oraz asystenta parkingowego z informacjami o strefie płatnego parkowania i możliwością płatności mobilnej za postój. Zawiera także opinie o restauracjach czy też dane dotyczące stacji paliw wraz z cenami. Co istotne, jest dostępna na Android, iOS oraz Windows Phone.

 Fuelio

Aplikacja pomaga monitorować koszty paliwa oraz obliczać średnie zużycie benzyny. Zawiera kalkulator kosztów i spalania, a także prowadzi statystyki i podsumowania. Stacje paliw, z których korzystamy, są w niej zapisywane dzięki aktualnej lokalizacji GPS. Dzięki temu program wskaże nam te, w których zapłaciliśmy najmniej. Oprócz tego, wszystkie dane można zapisać w chmurze, co jest przydatne w razie utraty telefonu lub jego wymiany. Dodatkowo Fuelio umożliwia obsługę samochodów z dwoma bakami (np. benzyna + LPG). Aplikacja powiadomi także o nadchodzącym przeglądzie czy wymianie rozrządu. Dostępna na system Android.

Android Auto

To program autorstwa Google. Aplikacja została skonstruowana tak, aby można było korzystać z telefonu podczas jazdy samochodem, a jednocześnie być skupionym na prowadzaniu samochodu. Obsługa opiera się na komendach głosowych oraz dużych, wygodnie osadzonych przyciskach, z których można korzystać w trakcie jazdy. Za pomocą głosu możemy wybierać numer lub włączać muzykę. Android Auto został sprzężony z funkcjami Asystenta Google oraz Google Now. To świetna propozycja dla osób, które potrzebują funkcji multimedialnych w samochodzie. Aplikację Android Auto w Polsce pobierzecie tylko z zewnętrznych źródeł, jak APKMirror.

Torque

Aplikacja diagnostyczna łącząca się z samochodem za pomocą portu serwisowego OBD2 lub bezprzewodowo za pomocą Bluetooth. Pozwala m.in. na odczytanie błędów zgłaszanych przez komputer zarządzający pracą pojazdu. Program obsługuje podstawowy zestaw błędów w samochodach oraz potrafi odczytywać parametry działania najważniejszych układów. Torque daje nam aktualne informacje na temat ciśnienia oleju, płynu chłodniczego, aktualnych obrotów oraz prędkości samochodu. Wszystkie dane na temat auta można zapisywać w formie dzienników.

 Fuel Buddy

Pomaga w kontrolowaniu wydatków, jakie ponosimy w związku z eksploatowaniem samochodu. Tego typu informacje mogą być przydatne na przykład w trakcie sprzedaży pojazdu. Program generuje także dzienniki kosztów z podziałem na okresy. Fuel Buddy prowadzi statystyki odnośnie tras przejechanych danym samochodem. Aplikacja dostępna na system Android.

 AutoGuard Dash Cam – Blackbox

Pozwala nagrywać filmy w wysokiej rozdzielczości i wykonywać zdjęcia podczas jazdy, zapisywać je, udostępniać na YouTube lub wysłać mailem. Przydatną opcją jest automatyczne robienie zdjęć w sytuacjach zagrażających naszemu bezpieczeństwu – aplikacja sama analizuje ruch na drodze i robi zdjęcia w odpowiednim momencie.

 To tylko kilka z wielu aplikacji, które przyczyniają się do zwiększenia komfortu jazdy, oszczędnego tankowania lub wsparcia procesu diagnostyki pojazdu. Warto skorzystać z możliwości które oferują, a także wybrać te, które najbardziej nam odpowiadają.