Wydawałoby się, że holowanie samochodu to jedna z najprostszych rzeczy – samochód z przodu podpina linkę pod uszkodzony pojazd i rusza. W praktyce okazuje się jednak, że holowanie auta jest nieco bardziej skomplikowaną i wymagającą czynnością. Istnieją też również zasady holowania pojazdów, których trzeba przestrzegać na drodze, by zachować bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Jeśli się do nich zapomnimy, możemy dostać mandat, a nawet spowodować wypadek. Zwracamy uwagę na 6 najważniejszych kwestii, o których nie wolno zapomnieć holując samochód.
1. Nie włączaj świateł awaryjnych – jakie światła przy holowaniu zatem włączyć?
Włączanie świateł awaryjnych podczas holowania jest najczęściej popełnianym błędem. Inni uczestnicy ruchu nie będą wówczas wiedzieli kiedy skręcasz ani tego, czy pojazd stoi, toczy się czy może pojawiło się zagrożenie. Za użycie świateł awaryjnych podczas holowania policja może nałożyć na kierowcę mandat. Holowanie samochodu oczywiście powinno odbywać się przy wyłączonych światłach, a przy utrudnionej widoczności włączone światła pozycyjne.
2. Użyj trójkąta ostrzegawczego
Usytuowanie odblaskowego trójkąta z prawej strony lub jego całkowity brak są karalne. Błędem jest również umieszczanie go na środku, za tylną szybą holowanego pojazdu. Najlepiej umieścić go po lewej stronie, ponieważ wtedy jest najbardziej widoczny.
3. Kluczyki w stacyjce podczas holowania – dlaczego to ważne?
Nie możesz o tym zapomnieć – brak kluczy zablokuje kierownicę już na pierwszym zakręcie, a koła zostaną w pozycji do skrętu. Wtedy jedynym rozwiązaniem będzie gwałtowne hamowanie, co może skończyć się zerwaniem liny lub wyrwaniem ucha holowniczego. Bez kluczyka w stacyjce nie działają też kierunkowskazy!
4. Prędkość podczas holowania – pamiętaj o limitach!
Prędkość maksymalna w terenie zabudowanym jak i niezabudowanym jest inna jeśli holujesz auto. Wiele osób zastanawia się, z jaką prędkością można holować samochód, zwłaszcza jeśli nigdy tego nie robiło i dla wielu osób jest to zaskoczeniem, jednak przepisy są w tym przypadku jasne i precyzyjne. W terenie zabudowanym dopuszczalna prędkość maksymalna holowania to 30 km/h natomiast poza obszarem zabudowanym – 60 km/h.
5. Holowanie na autostradzie – czy jest dopuszczalne?
Na autostradzie holowanie pojazdu jest możliwe jedynie do najbliższego zjazdu, ale wyłącznie pojazdem, który jest do tego przeznaczony, np. samochodem z pomocy drogowej. W innych wypadkach jest to całkowicie zabronione.
6. Nie ruszaj i nie hamuj pojazdem zbyt impulsywnie
Szarpnięcia przy hamowaniu i gwałtowne przyspieszanie mogą zerwać linkę holowniczą. Hol wlokący się po ziemi może zaplątać się między koła i spowodować bardzo niebezpieczną sytuację. Takie zachowanie stwarza zagrożenie nie tylko dla twojego bezpieczeństwa – mogą ucierpieć również osoby postronne.
Kiedy obowiązkowo zadzwonić po pomoc drogową?
Jeśli samodzielne holowanie auta jest niemożliwe koniecznie skorzystaj z pomocy drogowej. Czasem zdarza się, że auto nie nadaje się do odholowania na lince lub definitywnie odmówiło posłuszeństwa. Musisz także pamiętać, że samochód posiadający automatyczną skrzynię biegów nie może być holowany na lince holowniczej . Grozi to poważną i kosztowną awarią.