6 rzeczy, o których należy pamiętać podczas holowania pojazdu

Wydawałoby się, że nie jest to rzecz trudna. Teoretycznie wystarczy połączyć dwa auta linką. W praktyce okazuje się jednak, że holowanie pojazdu jest nieco bardziej skomplikowaną i wymagającą czynnością. Istnieje szereg przepisów regulujących jego zasady. Jeśli się do nich zapomnimy, możemy dostać mandat, a nawet spowodować wypadek. Zwracamy uwagę na 6 najważniejszych kwestii, o których nie wolno zapomnieć holując samochód.

1. Nie włączaj świateł awaryjnych
Włączanie świateł awaryjnych podczas holowania jest najczęściej popełnianym błędem. Inni uczestnicy ruchu nie będą wówczas wiedzieli kiedy skręcasz ani tego, czy pojazd stoi, toczy się czy może pojawiło się zagrożenie. Za użycie świateł awaryjnych podczas holowania policja może nałożyć na kierowcę mandat. Holowany pojazd powinien mieć wyłączone światła, a przy utrudnionej widoczności włączone światła pozycyjne .

2. Użyj trójkąta ostrzegawczego
Usytuowanie odblaskowego trójkąta z prawej strony lub jego całkowity brak są karalne. Błędem jest również umieszczanie go na środku, za tylną szybą holowanego pojazdu. Najlepiej umieścić go po lewej stronie, ponieważ wtedy jest najbardziej widoczny.

3. Włóż kluczyk do stacyjki
Nie możesz o tym zapomnieć – bez kluczyka kierownica na pierwszym zakręcie zablokuje się, a koła zostaną w pozycji do skrętu. Wtedy jedynym rozwiązaniem będzie gwałtowne hamowanie, co może skończyć się zerwaniem liny lub wyrwaniem ucha holowniczego. Bez kluczyka w stacyjce nie działają też kierunkowskazy!

4. Pamiętaj o ograniczeniu prędkości
Prędkość maksymalna w terenie zabudowanym jak i niezabudowanym jest inna jeśli holujesz auto. Dla wielu osób jest to zaskoczeniem, jednak przepisy są w tym przypadku jasne i precyzyjne. W terenie zabudowanym dopuszczalna prędkość maksymalna holowania to 30 km/h, natomiast poza obszarem zabudowanym – 60 km/h.

5. Przestrzegaj zasad holowania na autostradzie
Na autostradzie można holować tylko do najbliższego zjazdu, ale wyłącznie pojazdem, który jest do tego przeznaczony, np. samochodem z pomocy drogowej. W innych wypadkach jest to całkowicie zabronione.

6. Nie ruszaj i nie hamuj pojazdem zbyt impulsywnie
Szarpnięcia przy hamowaniu i gwałtowne przyspieszanie mogą zerwać linkę holowniczą. Hol wlokący się po ziemi może zaplątać się między koła i spowodować bardzo niebezpieczną sytuację. Takie zachowanie stwarza zagrożenie nie tylko dla twojego bezpieczeństwa – mogą ucierpieć również osoby postronne.

Kiedy obowiązkowo zadzwonić po pomoc drogową?
Z usług pomocy drogowej skorzystaj na autostradzie, gdy auto nie nadaje się do odholowania na lince lub definitywnie odmówiło posłuszeństwa. Musisz także pamiętać, że samochód posiadający automatyczną skrzynię biegów nie może być holowany na lince holowniczej . Grozi to poważną i kosztowną awarią.