Zgubione kluczyki do samochodu – co robić?

Prawdopodobnie każdy doświadczony kierowca co najmniej raz zgubił kluczyki do swojego samochodu. Czy zguba musi oznaczać, że jedynym sposobem na dostanie się do środka samochodu jest rozbicie szyby? Niekoniecznie! Choć zgubienie kluczyków nie zdarza się często, podpowiadamy jak odnaleźć się w takiej sytuacji.

Nie mamy kluczyków – co wtedy?

Przede wszystkim, najpierw należy zastanowić się, czy kluczyki na pewno się nam zgubiły, czy za sprawą ich zniknięcia nie stoi kradzież. Gdy podejrzewamy, że mogło dojść do kradzieży, trzeba wykonać odpowiednie kroki – zgłosić zajście Policji, spisać odpowiedni protokół, a także wymienić zamki w drzwiach i stacyjce samochodu. Jest to niezbędny krok, aby zapewnić bezpieczeństwo swojego mienia. W zależności od tego, jakiego rodzaju kluczyk posiadamy, czas realizacji i koszt wymiany zamków mogą się różnić.

Gdy podejrzewamy, że mogło dojść do kradzieży, trzeba wykonać odpowiednie kroki – zgłosić zajście Policji, spisać odpowiedni protokół, a także wymienić zamki w drzwiach i stacyjce samochodu. Jest to niezbędny krok, aby zapewnić bezpieczeństwo swojego mienia. W zależności od tego, jakiego rodzaju kluczyk posiadamy, czas realizacji i koszt wymiany zamków mogą się różnić.

W przypadku, gdy poruszasz się samochodem firmowym i zorientowałeś się, że nie masz przy sobie kluczyków, w pierwszej kolejności skontaktuj się z opiekunem floty. Być może osoba odpowiedzialna za pojazdy firmowe jest w posiadaniu dodatkowych kompletów kluczy, co nie tylko umożliwi dostanie się do wnętrza samochodu i uruchomienie go, ale też znacznie ułatwi kwestię dorobienia zgubionego klucza.

Koła ratunkowe

Jedną z dróg, która pomoże nam zdobyć nowy komplet kluczy do samochodu, jest kontakt z ASO – Autoryzowanym Serwisem Obsługi danej marki. Należy jednak liczyć się z tym, że aby zgłoszenie mogło zostać realizowane, musimy wykazać szereg dokumentów świadczących o tym, że jesteśmy właścicielami samochodu, do którego chcemy dorobić zestaw kluczy. Dokumentacja ta weryfikowana jest w głównej fabryce marki, co oczywiście wiąże się z tym, że na nowe klucze trzeba będzie poczekać. Co ważne, ASO za taką usługę może zainkasować nawet 1000 zł.

Na pomoc przychodzą nieautoryzowane serwisy, które oferują usługę dorabiania kluczy samochodowych o wiele taniej i nierzadko szybciej. Nie ominie nas jednak procedura wykazywania dowodu własności samochodu. Należy też pamiętać, że w takich serwisach wymagane jest posiadanie kluczy zapasowych, co w sytuacjach kryzysowych nie zawsze jest możliwe.

Klucz z immobiliserem

Obecnie ciężko znaleźć samochód, który nie posiada tego wyposażenia. Immobiliser to nic innego, jak system zabezpieczający przed kradzieżą auta. Jest zbudowany z dwóch części. Pierwsza to transponder (nadajnik) umieszczony w kluczyku, natomiast druga to centralka ukryta w samochodzie. Dopiero przy wymianie danych z tych dwóch elementów, czyli po włożeniu oryginalnego klucza do stacyjki, następuje uruchomienie układu zapłonowego auta.

Klucz z immobiliserem wymaga zupełnie innej procedury, jeśli myślimy o „lokalizowaniu” zgubionego kluczyka czy procesie jego dorobienia. Przede wszystkim, tak jak w przypadku dorabiania tradycyjnych kluczy samochodowych, musimy wykazać odpowiednie dokumenty świadczące o tym, że samochód rzeczywiście należy do nas. Sytuacja jest o wiele bardziej skomplikowana, jeżeli nie posiadamy żadnego klucza zapasowego. Wówczas uratować nas może prawidłowo prowadzona książka serwisowa, która będzie zawierała wszystkie niezbędne dane dotyczące samochodu. Będzie się jednak trzeba przygotować nie tylko na żmudną weryfikację danych, ale również na dosyć wysokie koszty. Po ustaleniu stanu własności, właściciel samochodu musi przedstawić numer VIN i dowód rejestracyjny, wówczas ASO wyda nam nowy klucz.

Lokalizator kluczy

Dopiero, gdy rzeczywiście zdarzy nam się zgubić klucze, zdajemy sobie sprawę z tego, jak istotne są działania prewencyjne. Naprzeciw temu wychodzi ciekawe, a co najważniejsze, niedrogie rozwiązanie technologiczne. Mowa o lokalizatorze kluczy. System ten dołącza się do pęku, który w razie potrzeb wysyła sygnał o swojej lokalizacji. Na żądanie system wysyła sygnał dźwiękowy lub świetlny, tak aby można było łatwo zlokalizować położenie kluczy. W sytuacji, gdy zguba z pewnością znajduje się poza obrębem naszego wzroku i słuchu, najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie inwestycja w lokalizator z dedykowaną aplikacją mobilną. Wówczas w smartfonie, na wydaną komendę, możemy zlokalizować dokładnie nasze klucze dzięki połączeniu GPS. Bez względu na rodzaj lokalizatora, należy pamiętać jedynie o stanie naładowania baterii umieszczonej w urządzeniu.

Co wtedy, jeśli klucz pozostał w samochodzie?

W chwili, gdy koniecznie musimy wejść do samochodu, zamiast wybijać szybę czy próbować amatorskich sposobów warto wezwać ślusarza lub fachowca, który umiejętnie otworzy zamek bez jego uszkodzenia. Warto też zabezpieczyć się przed takimi sytuacjami i zapewnić sobie stały dostęp do kluczy zapasowych – oszczędzimy sobie nie tylko nerwów, ale cennego czasu i pieniędzy.

Rada na koniec

Zgubienie kluczy do samochodu to bez wątpienia sytuacja stresująca, co zdecydowanie działa na naszą niekorzyść. Często zdarza się, że klucze znajdują się tak naprawdę w naszym otoczeniu, a dopiero po ochłonięciu jesteśmy w stanie je dostrzec. Radzimy zatem, żeby w pierwszej kolejności uspokoić swoje nerwy, przeanalizować ewentualne miejsca, w których mogliśmy zostawić klucze, upewnić się, czy nie mamy dostępu do zapasowych, a dopiero w ostatniej kolejności decydować się na dorobienie nowego kompletu. Niemniej jednak, rekomendujemy bezzwłoczne zainwestowanie w lokalizator, być może to urządzenie zaoszczędzi nie tylko ogromu nerwów, ale i pozwoli zachować sporą gotówkę, którą wydalibyśmy u mechanika.