Wszystko co musisz wiedzieć o fotelikach samochodowych

Podróżując samochodem z dzieckiem, chcemy zapewnić maluchowi najwyższe bezpieczeństwo. Fotelik samochodowy stanowi podstawowy środek zabezpieczający przed urazami w czasie kolizji i gwałtownego hamowania. Warto jednak wiedzieć, że samo umieszczenie dziecka w foteliku nie gwarantuje mu pełnej ochrony. Ważna jest także kwestia wyboru odpowiedniego siedziska, dostosowanego do standardów UE oraz jakość jego wykonania. Istotną rolę odrywa także jego umiejscowienie w aucie oraz sposób montażu. Z tego materiału dowiesz się, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze optymalnego modelu.

Jak dostosować fotelik do wagi i wzrostu dziecka?

Wspomniane wcześniej przepisy mówią również o konieczności dostosowania fotelika do wzrostu i masy dziecka. Odpowiednio dopasowane siedzisko znacząco zwiększa szansę na uratowanie malucha przed poniesieniem obrażeń w trakcie wypadku. Aby zapewnić małoletniemu najwyższe bezpieczeństwo, należy wybrać model spośród 5 grup wagowych, obowiązujących w standardach UE. Wyróżniamy:

– Grupa 0 dla dzieci ważących do 10 kg, od 6 – 9 miesiąca życia

– Grupa 0+ dla dzieci ważących do 13 kg, od 12 – 15 miesiąca życia

– Grupa I dla dzieci ważących od 9 do 18 kg, od 9 miesięcy – 4 roku życia

– Grupa II dla dzieci ważących od 15 do 25 kg, od 4 – 6 roku życia

– Grupa III dla dzieci ważących od 22 do 36 kg, od 6 – 11 roku życia

Od niedawna dostępne są również siedziska i-Size spełniające standardy UE. Ich przewaga polega na rezygnacji z wyżej przedstawionych kryteriów wagowych na rzecz parametru wzrostu. Dzięki temu nie ma potrzeby wymieniania fotelika wraz z rosnącą masą ciała dziecka. Wymiana następuję dopiero po osiągnięciu 75-80 cm wzrostu. Przeprowadzane crashtesty potwierdzają, że modele i-Size zapewniają większą ochronę główki, kręgosłupa oraz boków dziecka w porównaniu do klasycznych modeli. Kolejną ich zaletą jest łatwy i szybki sposób montażu. Wybór konkretnego modelu będzie uzależniony od budżetu, który chcemy przeznaczyć na zakup oraz potrzeb i parametrów dziecka.

Jaki sposób montażu fotelika jest najlepszy?

Jeśli podróżujesz z niemowlakiem, najbezpieczniejszym miejscem w samochodzie jest dla niego środek tylnej kanapy. Wynika to m.in. z faktu, że oddalenie od drzwi zabezpiecza dziecko przed ewentualnym uderzeniem w bok auta. Jeśli układ pasów bezpieczeństwa uniemożliwia montaż fotelika w tym miejscu, wtedy umieszczamy go na jednym z pozostałych miejsc. Pozycja fotelika również stanowi kluczową rolę dla zdrowia i życia dziecka. Zaleca się ustawianie siedziska tyłem do kierunku jazdy, ponieważ zapobiega to urazom w momencie zderzenia i gwałtownego hamowania. Takie ustawienie zaleca się dla dzieci do min. 4 r.ż. Siedziska. dla dzieci starszych najlepiej umieścić przodem na tylnym siedzeniu, za fotelem pasażera. Dzięki temu możemy swobodnie komunikować się z pociechą, a dodatkowo spoglądać od czasu do czasu w lusterko wsteczne na naszego malucha.

Należy pamiętać, że przewożenie dziecka w foteliku na przednim siedzeniu, tyłem do kierunku jazdy jest zabronione jeśli poduszki powietrzne są aktywne. Wynika to z faktu, że otwarcie się poduszki z ogromną prędkością w momencie zderzenia stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo dla malucha. Jeśli czujesz potrzebę, aby dziecko pozostawało w zasięgu twojej ręki, możesz to zrobić spełniając dwa warunki. W pierwszej kolejności należy wyłączyć poduszkę powietrzną, a następnie odsunąć siedzenie maksymalnie do tyłu.

Jakie normy powinien spełniać fotelik dziecięcy?

Warto wiedzieć, że nie każdy fotelik posiada atesty i normy wymagane przez przepisy prawa. Przed zakupem produktu upewnij się, że Twoje dziecko będzie w nim bezpieczne. Certyfikaty informują nas o wytrzymałość oraz jakości wykonania siedziska. Do standardów wymaganych przez przepisy należą certyfikaty: ECE R44-03 oraz ECE R44-04, które potwierdzają pozytywne przejście testów homologacji. Dodatkowo warto sprawdzić czy siedzisko przeszło testy zderzeniowe, prowadzone przez niezależne organizacje. Do najbardziej znanych należą: niemiecki ośrodek ADAC, amerykański NHTSA, czy brytyjski AA.

Jeśli dalej masz wątpliwości, co do zakupu fotelika, skorzystaj z porady eksperta w sklepie stacjonarnym. Poproś pracownika o konsultację i przymiarkę w samochodzie. Dzięki temu upewnisz się, czy model na który zamierzasz się zdecydować będzie do niego pasował.