Upał w samochodzie – jak sobie z nim radzić?

Okres letni, a co się z tym wiąże wysokie temperatury to zmora większości kierowców. Temperatura stojącego na słońcu samochodu może osiągnąć nawet 70 stopni Celsjusza! Podpowiadamy jak za pomocą kilku prostych sposobów skutecznie obniżyć temperaturę w samochodzie w upalne dni.

Wietrzenie pojazdu przed jazdą

Kiedy otworzymy drzwi pojazdu po kilkugodzinnym postoju w nasłonecznionym miejscu, możemy spodziewać się nieprzyjemnego podmuchu gorącego powietrza. Temperatura wewnątrz pojazdu może być nawet dwa razy wyższa od tej na zewnątrz! Otwarcie okien chwilę przed uruchomieniem silnika pozwoli na wymianę gorącego powietrza skumulowanego w samochodzie oraz schłodzi nagrzaną tapicerkę i plastikowe elementy. Ta prosta czynność umożliwi bardziej efektywne działanie systemu klimatyzacji.

Odpowiednia regulacja klimatyzacji

Chociaż chłodne powietrze z klimatyzacji w upalny dzień wydaje się zbawienne, warto rozsądnie korzystać z tego systemu. Nawiew na nogi i szybę będzie zdecydowanie lepszym pomysłem niż ten skierowany na klatkę piersiową oraz twarz, gdyż dzięki temu można uniknąć bólu gardła czy przeziębienia. Różnica pomiędzy temperaturą wnętrza samochodu, a tą na zewnątrz nie powinna wynosić więcej niż 8-10 °C. W większości przypadków optymalna temperatura powinna oscylować w przedziale 20 – 22°C.

Mata odbijająca promienie słoneczne

To jeden z coraz bardziej popularnych i  chętniej stosowanych produktów. Jest łatwo dostępna w dużych sklepach oraz na internetowych aukcjach. Cena najtańszych modeli waha się w przedziale 15-20 zł. Montaż jest bardzo szybki i prosty – wystarczy przed zatrzaśnięciem drzwi pojazdu założyć jej końce na boczne lusterka samochodu.

Osłonka na tylną szybę

Spowalnia ona  proces nagrzewania samochodu dzięki temu, że promienie słoneczne nie odbijają się bezpośrednio od jego tylnej szyby. Najczęściej jest używana, gdy w samochodzie znajdują się dzieci, ponieważ prócz ochrony przed promieniami słonecznymi znajdujące się na niektórych modelach kolorowe wzory umilają jazdę najmłodszym pasażerom. Na rynku można nabyć osłony w najróżniejszych kształtach, kolorach czy wzorach. Jednocześnie są one bardzo łatwe do demontażu – wystarczy odkleić ich specjalne przyssawki od powierzchni szyby.

Przyciemniająca folia na tylnych szybach

Spowalnia ona proces nagrzewania się wnętrza samochodu, dzięki czemu zapewnia lepszy komfort jazdy. Oklejone szyby w aucie mogą obniżyć temperaturę średnio do 5°C, a gdy dodatkowo na desce rozdzielczej zostanie położony biały ręcznik, efekt będzie jeszcze bardziej odczuwalny. Należy zaznaczyć, iż niedozwolone jest zakrywanie w jakikolwiek sposób przedniej szyby oraz szyb bocznych kierowcy i pasażera!

Butelka wody

Podczas upalnych dni należy obowiązkowo pamiętać o częstym nawadnianiu organizmu. Na odwodnienie szczególnie narażone są osoby najmłodsze oraz te w podeszłym wieku. Niewystarczająca ilość wody w organizmie może skutkować  osłabieniem czy też  spadkiem koncentracji na trasie! Dlatego warto zawsze mieć butelkę wody w samochodzie –  zwłaszcza wtedy, kiedy wybieramy się w dłuższą podróż.

Stosując się do przynajmniej kilku z zaprezentowanych sposobów można łatwo sprawić, że jazda samochodem w upalne dni stanie się znacznie mniej uciążliwa. Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że część z nich to jedynie dobre nawyki niewymagające ponoszenia żadnych dodatkowych nakładów finansowych.