Przepisy kodeksu drogowego, o których warto pamiętać zimą

Nieodpowiedzialne zachowania kierowców na drodze mogą doprowadzić nie tylko do kolizji, ale także do wysokich mandatów. Dowiedz się, ile i za co możesz otrzymać karę pieniężną.

1. Nieodśnieżony samochód

Zdarza Ci się wyjechać z parkingu z minimalną widocznością, ponieważ się spieszysz i nie odśnieżasz dokładnie auta? Od nowego roku możesz zapłacić za taką decyzje. Decydując się na jazdę samochodem z ograniczoną widocznością narażasz siebie i innych na niebezpieczeństwo, a do tego możesz zapłacić wysoki mandat.

Wysokość mandatu: od 20 do 500 zł + 6 punktów karnych

2. Zasłonięte tablice rejestracyjne

Za utrudnianie identyfikacji samochodu, np. przez niedokładne odśnieżenie pojazdu, możesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej. Warto wiedzieć, że w nowszych modelach samochodów zasłonięta rejestracja może skutkować nieprawidłowym działaniem systemów bezpieczeństwa.

Wysokość mandatu: 100 zł + 3 punkty karne

3. Włączony silnik przy odśnieżaniu

Na pewno zdarzyło Ci się włączyć silnik samochodu, aby po oczyszczeniu go ze śniegu wskoczyć prosto do cieplutkiego auta. Niewątpliwie to dobry sposób radzenia sobie z zimnem w mroźne dni, jednak trzeba wiedzieć, że jest to zabronione ze względów ekologicznych.

Wysokość mandatu: 100 zł

4. Użycie łańcuchów na odśnieżonej nawierzchni

W żadnym wypadku nie możesz używać łańcuchów, gdy powierzchnia drogi nie jest pokryta śniegiem. W innym przypadku spotkasz się z niemiłymi konsekwencjami, przez narażenie nawierzchni na trwałe uszkodzenia.

Wysokość mandatu: 100 zł

5. Kulig za samochodem

Takie hasło budzi u niektórych pozytywne emocje, jednak może doprowadzić do tragedii. Takie zachowania zostały wzięte pod lupę przez ustawodawcę. Mandat karny za to wykroczenie obowiązuje także poza drogami publicznymi!

Wysokość mandatu: do 500 zł

Pamiętaj!

  • Za wszystkie zachowania, które zostaną potraktowane przez Policjanta jako zagrożenie w ruchu drogowym, możesz zostać ukarany mandatem w wysokości 500 zł.
  • W chwili, gdy nie przyjmiesz mandatu karnego, sprawa może trafić do Sądu, gdzie najwyższa kara za pojedyncze wykroczenie może wynosić nawet 5 tys. złotych.
  • Jeśli Twoje zachowania definitywnie zagrażają innym osobom, jesteś narażony na mandat karny nawet, gdy znajdujesz się poza drogami publicznymi.

Mamy nadzieję, że powyższe zestawienie pozostanie tylko formalnością. Niemniej jednak, należy pamiętać, że zimą czekają nas wyjątkowo trudne warunki drogowe, dlatego bez względu na wysokość ewentualnych mandatów, należy zachować szczególną ostrożność włączając się do ruchu drogowego.