Koronawirus a bezpieczny transport

Zmagania z epidemią koronawirusa ciągle trwają. W dobie pandemii transport drogowy odgrywa kluczową rolę – nie tylko w kontekście logistyki i dostaw, która zapewnia m.in. pełne półki w sklepach, ale również w przypadku kierowców prywatnych, którzy ze względu na sytuację zdecydowali się na codzienny dojazd autem do pracy. W wyniku konieczności dostosowania się do zmian, pojawia się pytanie: jak zachować odpowiednie środki bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem?

Nie tylko transport wewnątrz granic Polski odczuwa skutki pandemii. Negatywnych efektów doświadczają również kierowcy zawodowi i dostawcy. Konieczność zachowania odpowiednich środków bezpieczeństwa może stanowić wyzwanie. W tym artykule dowiesz się, jak odpowiednio poruszać się w Polsce i poza jej granicami.

Niezbędnik każdego kierowcy

Obecne czasy zmieniły definicję rzeczy niezbędnych na wyposażeniu samochodu. Do trójkąta, kamizelki czy gaśnicy dochodzą środki sanitarne, które zapewniają ochronę przed zarażeniem. Jednorazowe rękawiczki, maseczki, płyny odkażające, chusteczki antybakteryjne, a do tego reklamówka lub inne opakowanie na wyżej wymienione zużyte produkty stały się wymaganymi elementami wyposażenia. Dla własnego bezpieczeństwa pamiętaj, aby zawsze mieć te środki ochrony osobistej przy sobie, zabezpieczone przed potencjalnym kontaktem z wirusem, a więc umieszczone w schowku lub w bagażniku samochodu.

Stacje benzynowe i inne obiekty dla kierowców

Stacje benzynowe, przydrogowe MOP-y czy inne obiekty dla kierowców mogą stanowić potencjalne źródło zagrożenia. Pamiętaj, aby przed wyjściem z samochodu założyć maseczkę i rękawiczki, które po zakończeniu wizyty należy wyrzucić. Stosuj środki antybakteryjne oraz skracaj pobyty w takich miejscach do minimum. Na stacjach nie dotykaj niepotrzebnie dystrybutorów, jeśli to możliwe płać za zakupy bezdotykowo oraz zachowuj bezpieczną odległość. Wstrzymaj się od korzystania z udogodnień oferowanych przez MOP-y, takich jak stoliki i ławki czy siłownie plenerowe. Posiłki spożywaj z dala od innych, w kabinie samochodu lub na wolnym powietrzu. Unikaj jedzenia w ogólnodostępnych, zamkniętych pomieszczeniach.

Załadunek i rozładunek towarów

Miejsca, załadunku i rozładunku towarów są wyjątkowo narażone na rozprzestrzenianie się koronawirusa ze względu na ilość osób, która wykonuje w tym strefach swoje codziennie obowiązki. To nie tylko pracownicy danego obiektu, ale również dziesiątki dostawców. Przy tych dwóch czynnościach, a także w trakcie kontroli dokumentów i dokonywaniu innych formalności, zachowaj nadzwyczajne środki ostrożności. Jeśli to możliwe, nie opuszczaj samochodu. Pozwól, aby wszelkie niezbędne zadania wykonali pracownicy danej firmy. W sytuacjach, gdy konieczny jest kontakt osobisty, zachowuj bezpieczną odległość korzystając z maseczki i rękawiczek. Po powrocie do kabiny zdezynfekuj natomiast jej wnętrze.

Bezpieczeństwo na granicach

W celu usprawnienia międzynarodowego przewozu towarów Komisja Europejska opublikowała specjalne wytyczne dla Państw Członkowskich skracające proces kontroli. Jeśli jesteś kierowcą zawodowym i przekraczasz granicę, korzystaj z „zielonych pasów”, czyli przestrzeni przeznaczonych dla przewoźników towarów, gdzie kontrola drogowa oraz badania lekarskie nie trwają dłużej niż 15 minut. Pamiętaj, że konieczne może być pismo od pracodawcy świadczące o charakterze zatrudnienia. Pracowników branży transportowej nie obowiązuje 14-dniowa kwarantanna oraz nie muszą oni posiadać zaświadczenia lekarskiego o stanie zdrowia. Unikaj opuszczania kabiny, a w sytuacjach które tego wymagają, zachowaj zalecany przez WHO odstęp. O ile to możliwe, korzystaj z dokumentów elektronicznych. Pamiętaj, że twój pracodawca jest zobowiązany zapewnić ci podstawowe środki dezynfekujące.

Przygotuj się na każdą ewentualność Należy mieć na uwadze, że nasze plany mogą się zmienić bardzo szybko i to niezależnie od stanu zdrowia. Dynamicznie zmieniająca się sytuacja może spowodować np. nieplanowane badanie lekarskie nałożone obowiązkowo przez lokalne władze dla wszystkich wjeżdżających, konieczność zmiany trasy w wyniku np. zamknięcia granic danego miasta, wydłużoną kontrolę sanitarną na granicach czy chociażby przeciągający się czas oczekiwania na rozładunek lub załadunek. Pamiętaj, aby w takich sytuacjach zawsze stosować się do rozporządzeń odpowiednich organów. Każdorazowo zabieraj ze sobą dodatkowe środki sanitarne oraz żywność pakowaną. Przygotuj się na to, że niespodziewane sytuacje, które mogą się przytrafić w przyszłości, będą wymagać od ciebie dużej cierpliwości oraz elastyczności