Jak zmniejszyć zużycie paliwa 7 prostych sposobów

Jak zmniejszyć zużycie paliwa? 7 prostych sposobów

Tankowanie samochodu nierozerwalnie kojarzy się z wydatkami, dlatego każdy oszczędny użytkownik samochodu szuka sposobów na to, aby były one możliwie najniższe. Tymczasem często aby zaoszczędzić wystarczy drobna zmiana przyzwyczajeń. Prezentujemy 7 prostych sposobów, które pozwolą na skuteczne zmniejszenie zużycia paliwa.

  1. Unikaj ciągłego ruszania i hamowania

Umiejętność dostosowania sposobu jazdy do warunków panujących na drodze to jedna z podstawowych zasad pomagających zaoszczędzić na kosztach paliwa. Staraj się ruszać delikatnie poprzez równomierne wciskanie pedału gazu. Unikaj jazdy na tak zwanym „luzie”. Lepiej jest hamować silnikiem, redukując biegi wraz ze zmniejszającą się prędkością, tak aby auto siłą własnego rozpędu dojechało do skrzyżowania. Staraj się jeździć ze stałą prędkością.

  1. Nie zostawiaj włączonego silnika podczas postoju

Większość kierowców wie, że nie należy zostawiać samego auta z włączonym silnikiem na dłużej niż 30 sekund. Jednak w praktyce wygląda to inaczej. Zimą, kiedy spadnie śnieg, a nasze szyby wymagają zeskrobania szronu lub lodu, kierowcy bardzo często najpierw uruchamiają silnik, żeby samochód się nagrzał, a dopiero potem rozpoczynają odśnieżanie. W takich wypadkach warto się zastanowić co jest dla nas ważniejsze – czy chcemy wsiadać do nieco cieplejszego samochodu czy raczej zaoszczędzić paliwo.

  1. Staraj się nie korzystać z auta, jeżeli Twoja trasa jest mniejsza niż 4 km

Ten punkt w praktyce może okazać się trudny do zrealizowania, ponieważ często chcemy dojechać do celu szybko i komfortowo. Jednak od czasu do czasu warto użyć innego środka transportu. Na małych odległościach silnik nie zdąży się rozgrzać, a spalanie na starcie jest zdecydowanie większe niż na dłuższych trasach. W przypadku odległości poniżej 4 km warto więc pomyśleć np. o przesiadce na rower – zwłaszcza jeżeli pozwalają na to warunki pogodowe. Dzięki temu nie tylko oszczędzimy paliwo, ale wzmocnimy również nasz organizm.

  1. Dbaj o swoje opony

Otarcia lub zniekształcenia opon mogą być nie tylko czynnikiem zwiększającym ryzyko wypadku, ale również wiążą się ze zwiększeniem kosztów codziennego użytkowania samochodu. Znaczenie ma również ciśnienie. Brak regularnej kontroli ciśnienia w oponach może doprowadzić do wzrostu kosztów spalania nawet do 10%.

  1. Kontroluj to, co znajduje się w Twoim samochodzie

Bardzo często traktujemy nasz bagażnik jak magazyn. Przechowujemy tam rzeczy „na wszelki wypadek”. Jest to błąd, ponieważ każde dodatkowe 50 kg obciążenia zwiększa spalanie nawet do 4%.

  1. Regularnie sprawdzaj stan swojego pojazdu

Jeżeli pewne elementy samochodu straciły datę przydatności, należy je bezzwłocznie wymienić na nowe. Kluczowy jest olej, ponieważ zmniejsza on tarcia i opór w silniku, dlatego jego regularna wymiana jest niezbędna. Kolejnym elementem są świecie i filtr. Używanie ich po przekroczeniu okresu ich przydatności może wiązać się ze zwiększeniem kosztów zużycia paliwa nawet do 12%.

  1. Ogranicz używanie odbiorników

Przyzwyczailiśmy się, że podczas jazdy korzystamy z wielu funkcji i udogodnień. Ładujemy telefon, włączymy radio, uruchomimy klimatyzację lub ocieplanie. Każdy dodatkowy element powoduje szybszą utratę paliwa, która generuje wyższe koszty. Postaraj się korzystać z wszelkiego rodzaju udogodnień tylko w uzasadnionych przypadkach.

To tylko garść pomysłów, które pomogą w zmniejszeniu zużycia paliwa. Warto też pamiętać, że kluczową rolę w oszczędzaniu pieniędzy odgrywa cena jaką płacimy za litr paliwa. Wszystkich zainteresowanych tym, w jakich rejonach Polski ceny za paliwo są najniższe, zachęcamy do zapoznania się z przygotowaną przez nas Mapą Cen. Jeżeli natomiast interesują Cię inne kwestie szeroko związane z motoryzacją, śledź uważnie naszą Strefę Kierowcy, gdzie regularnie publikowane są kolejne wpisy.