Wraz z nadejściem wiosny nadszedł czas porządków. Poza uprzątnięciem ogrodu, mieszkania czy garderoby, warto również zadbać o samochód. Podpowiadamy, o czym warto pamiętać, przygotowując swoje auto na sezon letni.
Wymiana opon
Wiosną nadchodzi czas na wymianę opon z zimowych na letnie. Ma to swoje uzasadnienie w kontekście długości drogi hamowania. Opony zimowe na typowej dla okresu wiosenno-zimowego, suchej i mokrej powierzchni – mogą sprawić, że droga hamowania wydłuży się nawet o kilka metrów w stosunku do takich samych warunków przebytych w oponach letnich. W związku z tym warto zaplanować wymianę opon odpowiednio wcześniej. Zdecydowanie warto skontrolować również stan opon letnich, które mamy zamiar zamontować. Jeżeli nie decydujemy się na kupno nowego kompletu, musimy być świadomi podstawowych wytycznych, które podpowiedzą nam, czy opony nadają się do dalszej eksploatacji.
Kontrola układu wentylacji i klimatyzacji
O tym, że układ wentylacji i klimatyzacji okaże się zbawienny w sezonie letnim, nie trzeba nikogo przekonywać. Ważne jest zatem, aby w sezon wejść z kompleksowo przygotowaną i sprawdzoną instalacją. W wielu modelach samochodów, układ ten można skontrolować samodzielnie. Działania w tym zakresie będą ograniczały się wówczas do wymiany filtra kabinowego na nowy, co będzie szczególnie ważne dla alergików. Kiedy jednak wiadomo, że potrzebny jest specjalistyczny serwis? Warto w pierwszej kolejności przez kilka dni samodzielnie przetestować działanie klimatyzacji. Jeżeli tylko wyczujemy nieprzyjemny zapach, wówczas mamy pewność, że sama wymiana filtra będzie niewystarczająca.
Wymiana oleju silnikowego
Dobrym nawykiem jest wymiana oleju silnikowego na chwilę przed, jak i po okresie zimowym. Dotyczy to szczególnie aut z silnikiem Diesla i filtrem DPF. To właśnie zimą eksploatacja oleju silnikowego jest największa, ze względu na trudne warunki drogowe. Zimą trudniej jest pozbyć się sadzy z silnika, dlatego to właśnie wiosna jest dobrym czasem na wymianę oleju.
Kontrola płynu hamulcowego
Przygotowując samochód do sezonu letniego warto również sprawdzić w jakim stanie znajduje się płyn hamulcowy. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wiosną okaże się, że płyn hamulcowy jest zawilgocony, co z kolei przekłada się na czułość hamulca. Co ważne, w wielu serwisach samochodowych kontrola płynu hamulcowego wykonywana jest nieodpłatnie, a jeżeli okaże się, że konieczna jest jego wymiana, koszty związane z tą usługą wahać się będą w granicach 100 – 150 zł.
Sprzątanie samochodu po zimie
Warunki atmosferyczne panujące zimą sprawią, że nie sposób będzie utrzymać auto nieskazitelnie czyste zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Po zimie warto zdecydować się na szczególnie dokładne umycie i woskowanie nadwozia, które przez kilka miesięcy narażone było na niesprzyjającą lakierowi sól drogową. O metodach mycia nadwozia piszemy w osobnym artykule na Strefie Kierowcy FLOTEX POLSKA. Ważnym punktem będzie też porządne odkurzanie wnętrza, ale i odprowadzenie wilgoci panującej praktycznie w każdym samochodzie. Pomocne może okazać się tutaj wystawienie auta na słońce z otwartymi szybami, ulokowanie w aucie pochłaniaczy wilgoci – zarówno tych profesjonalnych, jak i wykonanych samodzielnie (np. ryż w skarpecie lub jednorazowa dziecięca pielucha ukryta pod fotelami samochodu).
Sezonowa kontrola stanu technicznego samochodu jest niezwykle ważna, ponieważ ma to realny wpływ na jakość i bezpieczeństwo jazdy. Szczególnie w sezonie wakacyjnym, kiedy samochód używany jest do długich, rodzinnych podróży, szczególnie warto zadbać o zminimalizowanie ryzyka wszelkich usterek.