5 sposobów na zimowe kłopoty z samochodem

Sezon zimowy to zmora dla wielu kierowców. Wiąże się z nim kilka niedogodności, które potrafią  w szybki sposób zepsuć poranek oraz dołożyć na nasze konto kolejne spóźnienie do pracy. W tym materiale podpowiadamy jak uniknąć niektórych dokuczliwych zimowych kłopotów.

Zamarznięte szyby

Każdy kierowca z pewnością ma za sobą skrobanie szyb w lodowaty poranek. Chcąc uniknąć tej czasochłonnej aktywności, warto zaopatrzyć się w specjalną antyszronową matę na szybę. Ten wydatek rzędu kilkunastu złotych pozwoli uniknąć konieczności skrobania szyb oraz zapobiegnie przy okazji zamarzaniu wycieraczek. Innym skutecznym sposobem na walkę z oblodzonymi szybami jest ich pokrycie sporą ilością zimowego płynu do spryskiwaczy. Zawarty w nim alkohol szybko rozpuści uciążliwy lód.

Zamarznięte wycieraczki

Najprostszym sposobem na uniknięcie problemu zamarzniętych wycieraczek jest ich uniesienie po skończonej jeździe tak, aby podczas ujemnych temperatur nie przymarzły do szyby. Podłożenie suchego materiału bądź specjalnej folii ochronnej pod wycieraczkę również pozwoli ustrzec się od tego kłopotu. Jeżeli jednak dojdzie już do przymarznięcia piór musisz pamiętać, że najgorszym pomysłem jest ich odrywanie z użyciem siły. Znacznie bezpieczniejszym sposobem będzie spryskanie wycieraczek środkiem odmrażającym, który w kilka minut upora się ze zlodowaceniem. Taki preparat to niewielka inwestycja, dzięki której oszczędzisz dużo czasu i nerwów.

Zamarznięty zamek

Jeżeli przydarzyło Ci się kiedykolwiek walczyć z zamarzniętym zamkiem w drzwiach samochodowych, doskonale wiesz jak wiele czasu można stracić na próby dostania się do własnego samochodu. Ten problem jest zazwyczaj spowodowany gromadzeniem się wilgoci wewnątrz zamka,. Zamienia się ona w lód, uniemożliwiając włożenia klucza do środka. W tym przypadku z pomocą po raz kolejny przychodzi odmrażacz – tym razem w formie aerozolu. Za pomocą specjalnej końcówki można precyzyjnie wprowadzić preparat w szczelinę zamka i poczekać, aż lód stopniowo zacznie ustępować. Jeżeli nie zaopatrzyłeś się w tego typu produkt, możesz spróbować delikatne podgrzać klucz zapalniczką. Takie działanie również powinno przynieść oczekiwane efekty.

Uszczelki

Kolejnym uciążliwym zimowym problemem jest przymarzanie uszczelek znajdujących się w drzwiach. Podobnie jak w przypadku zamarzniętego zamka, uniemożliwia to dostanie się do wnętrza samochodu. Dobrym sposobem jest posmarowanie uszczelek cienką warstwą wazeliny technicznej, po której łatwo spływają każdego rodzaju płyny, minimalizując tym samym ryzyko ich przymarznięcia. Ponadto myjąc samochód w sezonie zimowym należy dokładnie wytrzeć suchą ścierką wszystkie uszczelki, dzięki temu zgromadzona na nich wilgoć zostanie usunięta.

Znajomość odpowiednich sposobów pozwoli w szybki i łatwy sposób poradzić sobie z wieloma kłopotliwymi zimowymi problemami. Zaprezentowane przez nas patenty pozwolą w szybki i bezpieczny sposób zapobiec niechcianym niespodziankom oraz zaoszczędzić sporo cennego czasu.