Jak przygotować się do wakacyjnego wyjazdu

Wybierasz się na wakacyjny wyjazd? 7 kwestii, o których warto pamiętać

Sezon urlopowy w pełni. Z pewnością wielu z nas planuje w najbliższym czasie wakacyjne wyjazdy. O czym trzeba pamiętać jadąc w dłuższą podróż? Jak spakować samochód? Jakie zwyczaje i przepisy dotyczące ruchu drogowego panują za granicą? Zachęcamy do lektury.

Zweryfikuj stan techniczny samochodu
Wakacyjny wyjazd po Europie może się wiązać z przejechaniem nawet kilku tysięcy kilometrów. Zanim wyruszymy w podróż koniecznie upewnijmy się, czy nasz pojazd jest do tego odpowiednio przygotowany.

Spakuj bezpiecznie samochód
Pakując samochód w podróż musimy być świadomi, że w czasie wypadku niezabezpieczone, luźne przedmioty stają się śmiertelnie niebezpieczne. Książka o masie 0,4kg w chwili zderzenia może wyrządzić obrażenia jakie zadaje ważący 400 kilogramów przedmiot.
Dlatego pakujmy na dno bagażnika ciężkie, duże walizki dosuwając je maksymalnie do oparcia pasażerów. Lżejsze rzeczy układamy na wierzchu „na ścisk”, aby nie było wolnych przestrzeni. W samochodach typu kombi lub hatchback nie pakujmy bagażnika aż po sufit! Nie demontujemy więc półki ani rolety.

Pamiętaj o wszystkich dokumentach
Jeżeli jedziemy własnym autem warto przede wszystkim zadbać o ubezpieczenie. W myśl przepisów cywilnych w większości krajów Europy wystarczy nasze OC wykupione w Polsce. Inaczej jest w przypadku wyjazdów do takich krajów, jak: Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Tunezja, Turcja, Ukraina, gdzie będziemy potrzebować tzw. Zielonej Karty (Międzynarodowej Karty Ubezpieczenia Samochodowego). Dostaniemy ją bez dopłaty u ubezpieczyciela. Na stronie Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych można znaleźć szczegółową mapę krajów, w których obowiązuje System Zielonej Karty.
Wybierając się w podróż za granicę należy oczywiście pamiętać także o dowodzie osobistym, a poza strefą Schengen również o paszporcie.

Uważaj na limity prędkości
Do podstawowej wiedzy, jaką powinniśmy dysponować wyjeżdżając za granicę, należy znajomość obowiązujących limitów prędkości. Na szczęście w kwestii tej z pomocą często przychodzą nam nawigacje samochodowe. Warto mimo to pamiętać, że prędkość dopuszczalna na autostradach w Polsce należy do najwyższych w Europie, dlatego w większości przypadków nasi kierowcy będą musieli nieco zwolnić. Nie dotyczy to Niemiec, gdzie na autostradach nie obowiązują limity prędkości.

Pamiętaj o zasadach płacenia za mandaty
Obcokrajowcy nie mają możliwości uniknięcia odpowiedzialności. W większości krajów europejskich mandat należy zapłacić od razu. W przypadku braku gotówki policjanci mogą nas podwieźć do bankomatu, a w Austrii w radiowozach zamontowane są terminale płatnicze. W sytuacji braku środków na koncie policjant może zarekwirować na poczet kary wartościowy przedmiot. – w Niemczech może być to nawet nasz samochód!

Poznaj swoje prawa
Często zdarza się, że funkcjonariusze zagranicznych policji nakładają na kierowców mandaty karne za brak odpowiedniego wyposażenia pojazdu wykorzystują niewiedzę kierowców. Konwencja Wiedeńska mówi, że pojazd ma być wyposażony zgodnie z wymogami obowiązującymi w kraju jego zarejestrowania. To oznacza, że nie musimy dostosowywać się w tym zakresie do prawa ustanowionego poza Polską. Bezwzględnie musimy jednak przestrzegać organizacji ruchu. Na terenie Europy ruch lewostronny obowiązuje w Irlandii, Wielkiej Brytanii, Cyprze oraz na Malcie. Wideorejestratory są pomocne przy wyjaśnianiu zdarzeń drogowych. Niestety w wielu krajach możliwość ich wykorzystywania ograniczona jest do użytku własnego lub wręcz całkowicie zakazana. Publikacja nagrań w sieci jest prawnie zabroniona w takich krajach jak Austria, Belgia, Szwajcaria, Norwegia, Portugalia czy Słowacja.

Zachowaj trzeźwość za kółkiem
W państwach europejskich kierowców obowiązują cztery limity dopuszczalnego poziomu alkoholu we krwi:
0,0 – Czechy, Słowacja, Chorwacja, Rumunia, Ukraina, Litwa, Łotwa, Węgry, Rosja.
0,2 – Szwecja, Norwegia, Holandia.
0,5 – Słowenia, Finlandia, Austria, Szwajcaria, Grecja, Włochy, Dania, Niemcy, Belgia, Irlandia, Francja, Hiszpania, Portugalia, Holandia.
0,8 promila – Wielka Brytania.

Wyjątkowym przypadkiem jest prawo obowiązujące w Holandii. W przypadku kierowców posiadających prawo jazdy krócej niż 5 lat, limit dopuszczalnej zawartości alkoholu we krwi jest ustanowiony na poziomie 0,2 promila. W przypadku kierowców z większym doświadczeniem wzrasta on do poziomu 0,5 promila.

To tylko kilka kwestii, o których warto pamiętać w czasie zagranicznych wakacyjnych wyjazdów. Najważniejsza jest jednak rozsądna jazda oraz przestrzeganie zasady ograniczonego zaufania, a wtedy z pewnością unikniemy zagrożeń. Podróżuj bezpiecznie, podróżuj z głową!