Każdy samochód wyposażony jest w szereg świateł – mijania, drogowe, przeciwmgielne, pozycyjne. Wyjaśniamy kiedy i w jakich warunkach należy korzystać z ich poszczególnych rodzajów.
Światła postojowe – światła te często bywają mylone ze światłami pozycyjnymi. Nie są one obowiązkowym wyposażeniem samochodu i mogą być montowane wyłącznie w pojazdach o długości do 6m i szerokości do 2m. Wykorzystuje się je tylko w przypadku postoju lub zatrzymania w warunkach niedostatecznej widoczności i wyłącznie od strony środka jezdni. Światła postojowe nie są wystarczające w przypadku pojazdów połączonych z przyczepą.
Światła pozycyjne – są obowiązkowym elementem wyposażenia pojazdu. Wykorzystuje się je w tych samych przypadkach jak światła postojowe – przy postoju lub zatrzymaniu w trudnych warunkach widoczności. W tym wypadku nie ma jednak wymogu włączania świateł wyłącznie z jednej strony.Światła dzienne – świateł do jazdy dziennej należy używać wyłącznie od świtu do zmierzchu w warunkach dobrej widoczności. Światła te nie mogą być jednocześnie włączone ze światłami mijania. Warto przy tym pamiętać, że przepisy odnośnie ich użytkowania różnią się w państwach europejskich.
Światła mijania – w Polsce istnieje obowiązek używania świateł mijania przez cały czas jazdy samochodem – niezależnie od pory dnia czy roku. Istnieją trzy wyjątki, kiedy można zastąpić światła mijania innym rodzajem świateł – w przypadku korzystania ze świateł do jazdy dziennej (w dzień przy dobrych warunkach widoczności), ze świateł drogowych (w nocy) lub przeciwmgielnych przednich (w przypadku mgły).
Światła drogowe – świateł drogowych można używać wyłącznie od zmierzchu do światu na drogach nieoświetlonych. Należy je przełączyć na światła mijania, jeżeli naprzeciwko znajdą się inni uczestnicy ruchu – zarówno pojazdy jak i piesi – których mogłyby oślepić intensywne świata drogowe. Ze świateł drogowych nie należy jednak korzystać w przypadku mgieł, ponieważ dodatkowo ograniczają widoczność.Światła przeciwmgielne przednie – światła te są nieobowiązkowym elementem samochodu, jednak są bardzo przydatne w przypadku występowania gęstych mgieł. Przepisy zezwalają na włączenie ich wraz ze światłami mijania. Część kierowców uważa jednak, że to zły pomysł – światła mijania mogą oświetlać mgłę ograniczając przez to widoczność. Istnieje jeden wyjątek, który pozwala korzystać z przednich świateł przeciwmgielnych nawet w bezmgielny dzień – dozwolone jest to w przypadku poruszania się po krętej drodze oznaczonej znakiem T-5 A-3 lub T-5 A-4.
Światła przeciwmgielne tylnie – świateł tych należy używać, gdy widoczność spowodowana przez mgłę jest mniejsza niż 50m. W przypadku poprawy widoczności należy je wyłączyć – tylnie światła przeciwmgielne mogą utrudniać odróżnienie ich od świateł stopu. Nie należy używać tych świateł także w przypadku deszczu – mokre powierzchnie odbijać będą intensywne czerwone światło, co może wywołać dezorientację innych uczestników ruchu.