Sprawdź czy potrzebujesz kamery samochodowej!

Kamery samochodowe są dostępne na rynku już przeszło kilka lat, lecz dopiero niedawna można zaobserwować ich rosnącą popularność. Producenci oferują szeroką gamę wideo rejestratorów, wyposażonych w przeróżne funkcje – zaczynając od tych podstawowych jak detektor ruchu, po urządzenia posiadające GPS czy funkcję trybu nocnego.

Rejestrator jazdy nie jest niezbędnym gadżetem, jednak może okazać się przydatnym wyposażeniem samochodowym niejednego kierowcy – szczególnie przedsiębiorcy. Poniżej prezentujemy listę powodów dla których warto rozważyć tego typu inwestycję.

Chcesz mieć dowód na niewinność

Stłuczki i wypadki samochodowe są częstym zjawiskiem na polskich drogach. Śliska nawierzchnia, brawura kierowców czy piesi nieprzestrzegający zasad ostrożności na pasach – często to właśnie kamera rejestrując takie sytuacje zapewnia nam materiał dowodowy świadczący o niewinności naszej lub naszego kierowcy. Jeżeli nagranie spełnia podstawowe wymogi, może być wykorzystane w sądzie lub podczas postępowania likwidacyjnego. O jakich wymogach mowa?G

Aby nagranie z kamery samochodowej mogło być uznane jako dowód, musi przede wszystkim przedstawiać przebieg kolizji, a nie jej skutki. Zarejestrowany obraz powinien być dobrej jakości, tak aby możliwa była identyfikacja pojazdu, jak i miejsca zdarzenia. Na nagraniu powinny być widoczne charakterystyczne punkty otoczenia, na przykład znaki czy wyróżniki drogowe. Często odrzucane są filmy czarno-białe oraz te, które nie zarejestrowały daty i godziny zdarzenia. Pamiętaj, aby materiału dowodowego nie poddawać żadnej edycji, szczególnie wycinaniu fragmentów nagrania! Sąd może odrzucić taki materiał, a Ty stracisz cenny dowód w swojej sprawie.

Chcesz zabezpieczyć się przed kradzieżą lub wandalizmem

Większość kamer dostępnych na rynku oprócz standardowego nagrywania jazdy posiada funkcję detektora ruchu. Oznacza to, że rejestrator będzie działał nie tylko podczas jazdy, ale również podczas postoju. Kamera włączy się automatycznie, gdy czujnik wykryje ruch. Taka funkcja pozwala na zarejestrowanie próby kradzieży samochodu, aktów wandalizmu czy nawet niegroźnej stłuczki parkingowej. Często materiał zarejestrowany przez kamerę w samochodzie jest jedyną nadzieją na sprawiedliwe rozstrzygnięcie sprawy.

Posiadasz flotę

Kamera zamontowana w samochodach służbowych pozwoli pracodawcy na weryfikację bezpieczeństwa jazdy pracowników, stosowania się do przepisów, ograniczeń prędkości czy wyznaczonych przerw postojowych. Rejestratory pokazują, w jaki sposób wykorzystywane są firmowe auta, gdzie się znajdują i jakie trasy zostały pokonane, co pozwoli zapobiec wykorzystywaniu samochodów służbowych do celów prywatnych. Ponadto sprzęt nierzadko dostarcza cennych materiałów, które mogą być wykorzystane podczas wypłaty ubezpieczenia OC oraz AC – to szczególnie ważne dla przedsiębiorców posiadających flotę.

Oprócz rejestrowania obrazu wokół jak i wewnątrz auta, nowoczesne kamery samochodowe posiadają możliwość lokalizowania pojazdu przez funkcję GPS. Jest to łatwy i niewymagający dodatkowych rozwiązań sposób na monitorowanie trasy, jaką przemierza pracownik. Wystarczy połączyć się internetowo z urządzeniem, aby z pozycji smartfonu odczytywać dokładną lokalizację pojazdu, a także odbierać obraz rejestrowany przez kamerę w czasie rzeczywistym. Takie możliwości dają ogromne możliwości kontroli nad flotą oraz stanowią nieoceniony dowód w sytuacjach spornych – nie tylko w relacjach między pracownikiem a pracodawcą, lecz również w kontaktach z klientem.

Bez względu na to, czy to wyjazdy służbowe, czy prywatne – wideo rejestrator pozwala poczuć się bezpieczniej na drodze. Rejestrując naszą jazdę, a także zachowania innych uczestników ruchu drogowego, możemy ochronić się przed fałszywymi oskarżeniami o spowodowanie wypadku,  próbą wyłudzenia odszkodowania, czy agresywnymi kierowcami.