Rewolucja w prawie drogowym. Nowe przepisy i ich wpływ na kierowców.

W poprzedniej części artykułu skupiliśmy się na zmianach prawnych, które bezpośrednio wpływają na stan polskich flot samochodowych. Nie są to jednak wszystkie zmiany wprowadzone do prawa drogowego — druga część tego artykułu dotyka przepisów, które zmieniają to, w jaki sposób samochody mogą być użytkowane przez kierowców. Zachęcamy do przeczytania tego tekstu — dzięki temu uzyskasz pewność, że nowe przepisy nie zaskoczą Cię na drodze!

WPROWADZENIE STREF CZYSTEGO TRANSPORTU

Kraków i Warszawa stają na czele ekologicznej transformacji, dążąc do wprowadzenia Stref Czystego Transportu. Ograniczą one możliwość wjazdu do centrów miast dla kierowców nieposiadających pojazdów spełniających normy spalin oraz nałożą na kierowców łamiących postanowienia o SCT kary finansowe. Zmiana ta nie tylko przyczyni się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza, ale również poprawi komfort życia w centrach miast. W Warszawie zmiany te wejdą w życie od 1 lipca — wiele ze szczegółów tych projektów wciąż pozostaje jednak pod znakiem zapytania. Za to w Krakowie projekt SCT utknął w sądzie. Na mocy wyroku z połowy stycznia 2024, uchwała samorządu miasta została unieważniona. Możemy się jednak spodziewać, że już wkrótce światło dzienne ujrzy kolejny projekt krakowskich radnych. Pojawiają się także głosy o kolejnych miastach zainteresowanych stworzeniem własnych Stref Czystego Transportu.

KONFISKATA POJAZDÓW DLA NIETRZEŹWYCH KIEROWCÓW

Nowe przepisy dotyczące konfiskaty pojazdów pijanych kierowców to wyraźny sygnał, że władze intensyfikują walkę z nietrzeźwością na drogach. Od 14 marca w szczególnych przypadkach obowiązywać zacznie konfiskata pojazdu, zatwierdzona jeszcze przez poprzednie Ministerstwo Sprawiedliwości. Zaostrzenie kar ma na celu nie tylko karanie, ale przede wszystkim prewencję i podnoszenie świadomości o skutkach jazdy pod wpływem alkoholu.

ZMIANY W EGZAMINACH PRAWA JAZDY

1 stycznia weszły w życie zmiany w egzaminach prawa jazdy. Egzaminator nie będzie musiał informować o niezaliczeniu egzaminu w trakcie jazdy — sprawi to, że niektóre osoby dowiedzą się o tym dopiero po dojechaniu do ośrodka egzaminacyjnego. Kolejną zmianą jest możliwość identyfikacji za pomocą aplikacji mObywatel, która jest krokiem naprzód w postępującej cyfryzacji usług publicznych. Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego będą miały także obowiązek wyznaczenia miejsca do przeglądania zarejestrowanego przebiegu części praktycznej egzaminu. Zmiany te mają na celu ułatwienie części procedur oraz zwiększenie przejrzystości oceny procesu egzaminacyjnego.

PRZEWÓZ OSÓB TYLKO NA POLSKIM PRAWIE JAZDY

17 czerwca znowelizowane zostaną przepisy dotyczące płatnego przewożenia osób. Przewozem będą mogły zajmować się wyłącznie osoby posiadające polskie prawo jazdy.  Do czerwca kierowca posiadający zagraniczne prawo jazdy będzie miał czas na wymianę dokumentu na polski odpowiednik. Ujednolicenie wymogów dotyczących przewozu osób to odpowiedź na potrzebę zapewnienia równych standardów bezpieczeństwa i kwalifikacji kierowców. Wymóg ten będzie dotyczył nie tylko taksówkarzy, lecz także pracowników firm korporacji przewozowych, takich jak Uber czy Bolt. Pozytywnie wpłynie on na standardy bezpieczeństwa, które szczególnie w przypadku zagranicznych film w ostatnich latach potrafiły bardzo mocno kuleć.

KARY ZA BRAK POLIS OC

1 stycznia podniesieniu ulegnie najniższa krajowa — a co za tym idzie, także różne kary — w tym te za brak ubezpieczenia OC. Kierowca jeżdżący bez ubezpieczenia więcej niż dwa tygodnie będzie musiał zapłacić 8484 złote. Mechanizm automatycznego podnoszenia cen ma na celu nie tylko zwiększenie dyscypliny finansowej wśród kierowców, ale również podniesienie ogólnego poziomu bezpieczeństwa na drogach.

To wszystkie zmiany, które zostaną wprowadzone w 2024 roku. Wprowadzają one istotne regulacje mające na celu poprawę bezpieczeństwa oraz ekologii pojazdów. Wprowadzenie Stref Czystego Transportu, zaostrzenie kar dla nietrzeźwych kierowców, zmiany w egzaminach na prawo jazdy, wymóg posiadania polskiego prawa jazdy dla przewożących osoby oraz zwiększone kary za brak OC znacznie przyczynią się do stworzenia bardziej bezpiecznego i przyjaznego środowiska na polskich drogach.