Obowiązkowe wyposażenie samochodu – w co warto zainwestować?

Bez względu na to, czy mamy do pokonania krótką, czy dłuższą trasę, powinniśmy zadbać o to, aby w naszym samochodzie znajdowały się pewne akcesoria, które zapewnią bezpieczeństwo nie tylko nam, ale i innym uczestnikom ruchu drogowego. Niektóre z podstawowych akcesoriów samochodowych dostarczane są przez producentów, a o inne musimy zadbać sami. Jakie wyposażenie jest obowiązkowe, a jakie warto posiadać bez względu na przepisy? Jakie kary grożą za brak ustanowionego przez prawo wyposażenia?

Podstawowe akcesoria

Lista sprzętu, który kierowca powinien zawsze wozić ze sobą w samochodzie, nie jest długa. Polskie prawo drogowe zobowiązuje kierowców do posiadania dwóch rzeczy: gaśnicy i trójkąta ostrzegawczego. Poza tym zaleca się, aby kierowca w samochodzie podczas podróży posiadał również apteczkę oraz części zamienne.

Gaśnica

Powinna być przechowywana we właściwym miejscu, a najlepiej w zasięgu ręki kierowcy. Nie zaleca się chowania jej do bagażnika. Unieruchomiona i umieszczona w pobliżu przednich siedzeń będzie łatwo dostępna i spełni swoją funkcję w razie zagrożenia. Co ciekawe, żaden przepis nie mówi nam o obowiązku przeglądu technicznego gaśnicy. Należy jednak pamiętać, że tego typu produkty zwykle posiadają ważność w granicach 3 do 5 lat od momentu produkcji. To przede wszystkim kierowca jest odpowiedzialny za to, aby ten element wyposażenia był sprawny i zapewniał bezpieczeństwo w sytuacjach kryzysowych.

Najlepsza gaśnica samochodowa to ta typu BC, która poradzi sobie z ugaszeniem palących się płynów i gazów, bądź ABC, która dodatkowo gasi ciała stałe. Pojemność gaśnicy powinna wynosić co najmniej 1kg.

Jakie kary grożą za brak gaśnicy?

Jeśli podczas kontroli okaże się, że nie będziemy posiadać w samochodzie sprawnej gaśnicy, może zostać nałożona na nas kara w postaci mandatu od 20 do 500 zł. W nielicznych przypadkach karę możemy otrzymać też za złe miejsce ulokowania butli gaśniczej.

Odblaskowy trójkąt ostrzegawczy

Kolejnym obowiązkowym ekwipunkiem jest trójkąt ostrzegawczy. Ważne jest, aby zawierał elementy odblaskowe, które podczas awarii zapewnią nam widoczność oraz pozwolą innym uczestnikom ruchu na dostosowanie prędkości i ominięcie przeszkody. Ponadto, należy zwrócić uwagę czy trójkąt, który posiadamy jest oznaczony symbolem E. Produkty oznakowane tym certyfikatem jakości mają mocniejsze odblaski –  a co za tym idzie – można zauważyć je z większej odległości, co jest istotnym elementem bezpieczeństwa na drogach. Dodatkowo, trójkąt ostrzegawczy powinien mieć dobrą homologację, czyli odpowiednio dużą powierzchnię. Ten obowiązkowy element naszego pojazdu przydaje się również w trakcie holowania samochodu, aby oznakować uszkodzony pojazd. Wybierając trójkąt ostrzegawczy powinniśmy również zwrócić uwagę na to czy łatwo się rozkłada. W sytuacjach stresowych, np. podczas wypadków, możemy mieć problem nawet z najprostszymi czynnościami. Trójkąt powinien być też wykonany z twardego plastiku. Należy przechowywać go w bagażniku, w dedykowanym etui, aby nie uległ pęknięciu.

Kary za brak trójkąta

Za samo nieposiadanie trójkąta ostrzegawczego grozi mandat w wysokości od 20 do 500zł. Natomiast gdy nie wystawimy trójkąta podczas wypadku czy awarii, a także jeżeli nie umieścimy go na holowanym samochodzie, mandat może wynieść 150-200 zł.

W jakie dodatkowe akcesoria warto zainwestować?

Najważniejszym dodatkowym elementem wyposażenia samochodu z pewnością jest dobrze zaopatrzona apteczka medyczna. Nie jest obowiązkowa, jednak należy mieć na uwadze, że prawo określa obowiązek udzielania pierwszej pomocy poszkodowanemu w wypadkach, w których jesteśmy świadkami zdarzenia. Na początku 2019 roku zapowiedziano zmiany, przez które apteczka ma dołączyć do obowiązkowego wyposażenia pojazdów, Ministerstwo Infrastruktury nie określiło jeszcze szczegółowych wymagań, niemniej jednak jest to bardzo ważny element wyposażenia każdego pojazdu. Warto, aby znajdowały się w niej podstawowe akcesoria, takie jak: opaska uciskowa, ustnik do sztucznego oddychania, koc termoizolacyjny, środek dezynfekujący, jałowe bandaże i plastry, rękawiczki ochronne oraz nożyczki.

Przepisy dotyczące wyposażenia samochodu nie nakładają powinności wożenia ze sobą kamizelki odblaskowej. Mimo to, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo w razie zdarzeń drogowych, warto takie zabezpieczenie posiadać. Należy pamiętać, że wysiadając z samochodu, np. podczas jego awarii, według prawa traktowani jesteśmy jako piesi, a co za tym idzie, przepisy ruchu drogowego obligują nas do stosowania odblasków. Kamizelka sprawi, że będziemy widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego po zmroku. Z kolei gdy nie zastosujemy się do tych wymogów, będzie nam grozić mandat w wysokości do 100 zł.

Dodatkowymi przedmiotami, które mogą pomóc nam przy niespodziewanych awariach, z pewnością będą: linka holownicza, koło zapasowe czy mini zestaw narzędzi, w którym znajdziemy m.in. lewarek, śrubokręty czy podstawowy zestaw kluczy.

Polskie prawo regulujące obowiązkowe wyposażenie samochodu nie jest restrykcyjne. Warto jednak mieć na uwadze własne bezpieczeństwo i wygodę. Akcesoria wykraczające ponad te, których wymaga od nas kodeks drogowy, są niezwykle przydatne w wielu niespodziewanych sytuacjach. Zachęcamy do uważnego przeglądy wyposażenia, swoich pojazdów. Być może akcesoria, które wskazujemy, okażą się nieocenione w sytuacjach, o których nie myślimy na co dzień.