Czy prawdą jest, że za mycie samochodu na własnej posesji grozi kara finansowa? I tak, i nie. Niemal każda osoba może poddać się przyjemności mycia auta w zaciszu swojego podwórka. Jednakże by odbywało się to legalnie, trzeba spełnić dwa zasadnicze warunki, które nie zawsze są możliwe do zrealizowania. Sprawdź, czy możesz myć auto na swojej posesji.
Przepisy, o których musisz wiedzieć, jeśli chcesz umyć auto koło domu
Przepisy, na które musimy zwrócić uwagę, zanim rozpoczniemy domowe spa dla naszego auta, znajdują się w Regulaminie utrzymania czystości i porządku (ustawa z 13 września 1996 roku). Taki dokument jest sporządzany dla każdej gminy i w każdym przypadku jego treść może wyglądać nieco inaczej. Znajdziemy w nim informację dotycząca zadań gminy w zakresie utrzymania porządku, jak również obowiązki mieszkańców, w tym również kwestia mycia, ale też napraw samochodów w miejscach, które bezpośrednio nie są do tego przeznaczone, w tym nasze podwórko. I tak w zależności od sporządzonych lokalnie przepisów, mycie auta może być dozwolone lub ograniczone poprzez dodatkowe wytyczne. Taki regulamin znajdziesz w biuletynach informacyjnych swojego miasta lub na miejskiej stronie internetowej.
Warunki i zakazy
O ile mycie auta na własnej posesji w większości gmin w Polsce nie jest zabronione, to warunkiem koniecznym, by przebiegało legalnie, jest odprowadzanie wody z nieczystościami bezpośrednio do kanalizacji lub sieci sanitarnej. Ścieki z mytego auta nie mogą trafiać bezpośrednio na glebę, muszą być odpowiednio odprowadzane. Wytłumaczeniem nie będzie spłukiwanie auta czystą wodą, bez użycia chemii, ponieważ dostają się do niej smary i płyny, które mogą być szkodliwe dla środowiska. Absolutnie zabronione jest mycie auta na parkingach, czy ulicy, ponieważ możemy dostać mandat wysokości 500 zł. Takie ograniczenia mają chronić środowisko przed przedostawaniem się do ziemi szkodliwych środków, przez które mogą ucierpieć również organizmy żywe.
Mycie auta na posesji czy na myjni?
Pozostaje zadać pytanie czy mycie auta na posesji jest bardziej opłacalne, niż korzystanie z usług myjni? Poza chwilą relaksu trudno wymienić inne korzyści wynikające z mycia auta na własnym podwórku. Ręczne mycie auta zajmuje dużo więcej czasu i wymaga większego nakładu pracy w porównaniu do myjni komercyjnej. Kwestia oszczędności wody również jest po stronie myjni stacjonarnych i samoobsługowych, na której zużyjemy średnio od 64 do 264 litrów, natomiast myjąc auto z ogrodowego węża, zużyjemy ok. 320 litrów podczas 10-minutowego mycia (co rzadko trwa tak krótko).
To czy zdecydujemy się na mycie auta na myjni komercyjnej, czy też wybierzemy nasze podwórko, zależy wyłącznie od nas. Zanim to zrobimy, ale najpierw zastanówmy się, czy nie ucierpi na tym nasze otoczenie.