Kontrola drogowa – co trzeba o niej wiedzieć?

Kontrola drogowa nie należy do przyjemnych doświadczeń – tym bardziej, że zwykle jest kojarzona z popełnieniem przez kierowcę wykroczenia, którego konsekwencją może być mandat. Nie zawsze jednak podstawą do zatrzymania jest łamanie przepisów ruchu drogowego. Powodem może być m.in. rutynowa kontrola mająca na celu sprawdzenie stanu trzeźwości. Zachowanie kierowcy podczas kontroli powinno odbywać się według kilku zasad, dzięki którym cały proces zostanie usprawniony. Z tego artykułu dowiesz się jak prawidłowo postępować w takiej sytuacji i o czym jako kierowca musisz pamiętać – zwłaszcza teraz, w czasie pandemii.

Kto może zatrzymać do kontroli drogowej?

Kontrola drogowa nie musi odbywać się jedynie z inicjatywy policji. Organami uprawnionymi do tej czynności w celu sprawdzenia kierowcy oraz stanu technicznego pojazdu jest również Inspekcja Transportu Drogowego, Służba Celno-Skarbowa, Żandarmeria Wojskowa, Straż Graniczna, Straż Miejska i Gminna, a nawet Straż Leśna. Poddanie się procedurze kontrolnej jest obowiązkiem każdego kierowcy, natomiast za niezatrzymanie się na polecenie ww. służb mundurowych grozi nawet do 5 lat pozbawienia wolności. Nie każdy jednak wie, że istnieje wyjątek od tej reguły. Przypadkiem w którym kierowca nie jest zobowiązany poddać się weryfikacji jest próba jego zatrzymania przez nieumundurowanego policjanta poza obszarem zabudowanym. Taka okoliczność uzasadnia brak reakcji ze strony prowadzącego pojazd i z tego tytułu nie zostanie on pociągnięty do odpowiedzialności. Jednocześnie obowiązkiem kierowcy jest niezwłoczne telefonicznie zgłoszenie do najbliższego komisariatu policji takiego zajścia.

Gdzie może dojść do zatrzymania?

Mundurowy może zatrzymać pojazd w każdym miejscu – bez względu czy jest to obszar zabudowany czy też nie. Kluczowy jest natomiast sposób w jaki dochodzi do kontroli – musi ona zostać przeprowadzona z dbałością o bezpieczeństwo kierowcy oraz innych uczestników ruchu. Jeżeli do zatrzymania dochodzi np. na skrzyżowaniu, funkcjonariusz może poprosić o podążanie za radiowozem, aby dopełnić procedury w bardziej odpowiednim miejscu. Najczęściej jednak przy przeprowadzaniu pomiaru prędkości policjanci wybierają mniej ruchliwe punkty, gdzie w łatwy sposób mogą przeprowadzić czynności kontrolne.

Jak się zachowywać podczas zatrzymania

Najważniejsze to zachować spokój i nie dać ponieść się emocjom. Choć sytuacja może wywoływać duży stres, próba jego opanowania pomoże znacznie przyspieszyć przebieg całej czynności. Przede wszystkim nie należy gasić silnika, odpinać pasów bezpieczeństwa oraz wysiadać z pojazdu bez wyraźnego polecenia kontrolującego. Obie ręce osoby kontrolowanej powinny znajdować się na kierownicy – nerwowe przeszukiwania schowka czy chowanie rąk w kieszeniach wzbudzi czujność funkcjonariusza, który może podjąć decyzję o przeszukaniu całego auta, co z kolei wydłuży całą procedurę i przysporzy kolejnych stresujących emocji. Stosowanie się do powyższych wskazówek sprawi, że kontrola przebiegnie szybko, sprawnie i bez większego stresu.

Kontrola w czasie pandemii

Obecna sytuacja epidemiologiczna nie pozostała bez wpływu na przebieg czynności kontrolnych. Warto wiedzieć, że o ile kierowca prowadzący samochód nie ma obowiązku noszenia maseczki jeśli podróżuje sam lub z osobami ze swojego gospodarstwa domowego, o tyle konieczność jej założenia pojawia się w przypadku kontroli drogowej. Należy pamiętać, że maseczka jest jedynym dozwolonym środkiem ochronnym – nie może jej zastąpić przyłbica ani szalik. Aby porozmawiać z policjantem, który podchodzi do auta należy najpierw założyć maseczkę, a następnie uchylić szybę wyłącznie na tyle, by móc się sprawnie porozumieć. Dodatkowym udogodnieniem w tej sytuacji jest fakt, że od grudnia 2020 roku kierowca nie ma obowiązku posiadania, ani okazywania prawa jazdy podczas kontroli. Nie musi okazywać również dowodu rejestracyjnego, ani innych dokumentów. Policjant może go zidentyfikować w systemie wyłącznie po numerze PESEL, tym samym ograniczając kontakt do minimum. Istnieje okoliczność w której kierowca, jak i pasażerowie mogą zostać poproszeni o zdjęcie maseczki – jest to dopuszczalne w przypadku kiedy policjant chce zweryfikować podróżujących. Jednakże ta procedura odbywa się za zamkniętą szybą, aby ograniczyć kontakt bezpośredni.

Przebieg kontroli drogowej w dużej mierze jest uzależniony od postępowania kierowcy i osób znajdujących się w aucie. Spokojne i racjonalne działanie to najlepszy sposób na sprawną weryfikację, bez nieprzyjemności. Wypełnianie poleceń funkcjonariusza oraz zastosowanie powyższych zasad zapewni szybkie zakończenie procedur wynikających z zatrzymania oraz kontynuację podróży.