Chip tuning samochodu – jak bezpiecznie go przeprowadzić

Chip tuning samochodu – jak bezpiecznie go przeprowadzić?

Marzeniem praktycznie każdego kierowcy jest zwiększenie osiągów swojego samochodu przy jednoczesnym ograniczeniu jego spalania. Nie każdy jednak wie, że zoptymalizowanie pracy naszego auta i wykrzesanie z niego dodatkowej mocy nie jest wcale takie trudne. Wystarczy skorzystać z możliwości, jakie oferuje chiptuning.

Korzyści chiptuningu

Większość dzisiejszych samochodów posiada tzw. rezerwy producenckie. Pozwalają one na podniesienie mocy oraz momentu obrotowego silnika przy jednoczesnym obniżeniu poziomu spalania. Największe tego typu rezerwy posiadają samochody wyposażone w turbosprężarki, ale pojazdy bez turbiny również kryją w sobie niewykorzystany potencjał tuningowy. Lepsze osiągi auta to nie jedyne zalety chiptuningu, który – jeśli zostanie przeprowadzony przez wykwalifikowanego mechanika – może również podnieść poziom bezpieczeństwa podróżujących.

Jak przebiega proces chiptuningu?

Na początku niezbędne jest przeprowadzenie badania technicznego w celu rozpoznania i usunięcia istniejących usterek samochodu. Następnie na hamowni sprawdza się przebieg mocy oraz momentu obrotowego silnika. Dopiero wtedy, kiedy stwierdzi się, że pojazd działa prawidłowo, można przystąpić do modyfikacji.

Cały proces przeprowadza się za pośrednictwem komputera podłączonego do centralki sterującej auta przez mechanika. W jego trakcie modyfikuje się takie czynniki jak ilość podawanego paliwa, dopuszczalne maksymalne obroty silnika, wysokość ciśnienia doładowania oraz czas i kąt wyprzedzenia zapłonu (w dieslach – wtrysku).

 

Uwaga na chiptuningową fuszerkę

Warto zwrócić uwagę na to, aby chiptuning przeprowadzić jedynie z pomocą wykwalifikowanych specjalistów w rekomendowanym warsztacie. Cały proces powinien się odbywać z poszanowaniem wspomnianych już procedur – konieczne jest badanie techniczne oraz testy na hamowni. Brak wykonania opisanych działań wstępnych może świadczyć o tym, że mamy do czynienia z nierzetelnymi mechanikami, którzy z dużym prawdopodobieństwem mogą zaszkodzić naszemu pojazdowi.

Nigdy nie powinniśmy się zgodzić na tzw. zdalne modyfikowanie sterownika, które najczęściej oferują niektóre sieciówki. Tak przeprowadzony chiptuning polega na ściągnięciu z centrali oprogramowania i modyfikacji sterownika samochodu przez mechanika na miejscu. Nie ma tutaj elementu badań czy wizyty na hamowni, co w większości przypadków wyklucza rzeczywistą optymalizację pracy naszego pojazdu i może negatywnie odbić się na jego stanie technicznym.

Koszty związane z chiptuningiem

Wszystko zależy od rocznika samochodu oraz pojemności jego silnika, niemniej cena wykonania usługi mieści się w przedziale 800-2500 zł. Najczęściej w tę cenę wliczona jest usługa rozumiana całościowo – włączając w to badania techniczne, wizytę na hamowni oraz sam chiptuning.

Czy warto decydować się na chiptuning? Biorąc pod uwagę korzyści płynące z optymalizacji wielu funkcji naszego samochodu oraz możliwość czerpania frajdy z dodatkowej mocy pojazdu, tego typu inwestycja zyskuje coraz większą popularność. Warto jednak pamiętać, aby tego typu zadania zlecać wyłącznie wykwalifikowanym specjalistom, którzy swoją pracą nie narażą nas na dodatkowe koszty oraz nie narażą na niebezpieczeństwo zdrowia i życia naszych pasażerów i nas samych.