Przygotowanie auta na wiosnę

Jedną z pierwszych czynności na które decyduje się wczesną wiosną większość kierowców jest wymiana opon. Jednocześnie część z nich zapomina, że samochód wymaga po zimie porządnych, wiosennych porządków. Z tego artykułu dowiesz się na jakie aspekty zwrócić uwagę, aby przedłużyć jego żywotność.

Mycie i czyszczenie

Większość kierowców decydując się na wiosenne mycie samochodu zapomina o dokładnym umyciu podwozia z piasku, soli czy pozimowego błota. Jest ono szczególnie narażone na korozję oraz innego rodzaju uszkodzenia. Wiele myjni ręcznych oferuje specjalną usługę związaną z myciem tego obszaru. Warto się na nią zdecydować, ponieważ bez możliwości podniesienia pojazdu trudno będzie dokładnie usunąć wszystkie zanieczyszczenia. Wiosenne porządki powinny również obejmować wnętrze pojazdu, w tym m.in. odkurzenie całego samochodu, wypranie dywaników i czyszczenie tapicerki.

Wymiana opon

Nie każdy kierowca wie, że zimowa opona wystawiona na działanie wyższych temperatur szybciej się zużywa, przez co wzrasta ryzyko poślizgów oraz wydłuża się droga hamowania. Większość ekspertów jest zgodna, że idealny okres na wymianę opon następuje, kiedy średnia temperatura na zewnątrz wynosi 7-8 stopni Celsjusza w dzień oraz powyżej zera w nocy. Letnie opony zapewniają dodatkowo  lepszą przyczepność na jezdni z uwagi na większą powierzchnię i drobniejszy bieżnik. Są one także lżejsze, dzięki czemu pozwalają zmniejszyć zużycie paliwa.

Wycieraczki i klimatyzacja

Obecny okres to bardzo dobry czas na wymianę wycieraczek. Zwłaszcza, że wiosna w Polsce potrafi być naprawdę deszczowa. Zużyte pióra wycieraczek pozostawiają na szybie smugi, które mogą w znacznym stopniu ograniczać widoczność. Często podczas pracy wydają też denerwujące i nieprzyjemne dźwięki. Kolejnym ważnym elementem wiosennych porządków jest sprawdzenie klimatyzacji, która po zimie może wymagać uzupełnienia czynnika chłodzącego lub odgrzybienia.

Płyny i oleje

Pierwsze utrzymujące się przez dłuższy czas dodatnie temperatury to doskonały moment na wymianę i uzupełnienie płynu do spryskiwaczy, płynu hamulcowego czy oleju silnikowego. Jeśli nie stosujesz płynów całorocznych, warto się umówić na wykonanie tej usługi w profesjonalnym serwisie. Jej koszt wacha się od 300 do 1000 zł.

Przegląd w serwisie samochodowym

Każdy kierowca wie, jaką zmorą jest konieczność pozostawienia auta w serwisie na dłużej. Dlatego zdecydowanie nie warto odwlekać naprawy zimowych usterek. Do tych typowych można zaliczyć m.in. spowolnienie pracy rozrusznika, słaby akumulator, korozję felg czy problemy z zawieszeniem.

Większość samochodów źle znosi zimę – zwłaszcza jeśli są wystawione na długotrwałe, niskie temperatury lub mają częsty kontakt z solą drogową. Brak odpowiedniej, pozimowej pielęgnacji może  w dłuższym kresie skrócić żywotność naszego pojazdu, doprowadzić do kosztownych usterek, a nawet zagrażać naszemu bezpieczeństwu. Dlatego kiedy temperatura za oknem robi się coraz wyższa, warto poświęcić trochę więcej czasu i uwagi na to, aby zadbać o dobrą kondycję naszego pojazdu.