Ecodriving czyli 10 zasad ekonomicznej jazdy

Ecodriving to technika jazdy, dzięki której jesteśmy w stanie zredukować zużycie paliwa, a tym samym zmniejszyć emisję spalin. Umożliwia ona ekologiczny, a zarazem ekonomiczny sposób poruszania się samochodem, na którym korzysta środowisko jak i nasz portfel. W poniższym artykule podpowiadamy 10 rad na to, jak wykorzystać zasady ecodrivingu w praktyce.

Dostosuj biegi do obrotów silnika

Prowadząc samochód staraj się utrzymywać silnik na obrotach, na których twój samochód zużywa najmniej paliwa. Bieg zmieniaj na wyższy dopiero w optymalnym momencie. W przypadku samochodów napędzanych benzyną najczęściej oznacza to zmianę po osiągnięciu maksymalnie 2500 obr./min., a w przypadku diesla – 2000 obr./min.

Hamuj silnikiem

Hamowanie silnikiem to technika, która pozwala na oszczędność paliwa, a jednocześnie wydłuża żywotność układu hamulcowego. W praktyce oznacza ona rezygnację z użycia pedału hamulca poprzez stopniowe wytrącanie prędkości i jednoczesną redukcję biegów tak często, jak to możliwe. Hamowanie silnikiem najlepiej sprawdza się w sytuacjach kiedy jesteśmy w stanie przewidzieć moment zatrzymania – na przykład dojeżdżając do świateł lub skrzyżowania.

Korzystaj z nawigacji

Warto korzystać z systemu GPS nawet wtedy, kiedy poruszamy się dobrze znaną trasą. Większość aplikacji informuje o korkach, wypadkach oraz innego rodzaju utrudnieniach w ruchu. Dzięki temu w dłuższej perspektywie zmniejszamy zużycie paliwa oraz oszczędzamy sporo czasu nawet jeśli raz na jakiś czas decydujemy się na objazd i zrobienie kilku dodatkowych kilometrów.

Nie wciskaj „gazu do dechy”

Praktyka maksymalnego wciskania pedału gazu podczas wyjazdów na wzniesienia lub w trakcie wymijania jedynie w niewielkim stopniu przekłada się na szybkość, z jaką przyspiesza nasz samochód. W skutek takiego działania zostaje spalona dodatkowa ilość paliwa, co nie idzie w parze z główną zasadą ecodrivingu – redukcją jego zużycia. Płynna jazda to najlepszy sposób na ekologiczną i ekonomiczną jazdę.

Kontroluj ciśnienie w oponach

Wiele kierowców nie ma nawyku regularnego sprawdzania poziomu ciśnienia w oponach. Jednocześnie nie każdy wie, że zbyt niskie ciśnienie pogarsza bezpieczeństwo na drodze, zmniejszając przyczepność i wydłużając drogę hamowania pojazdu. Dodatkowo negatywnie wpływa na żywotność opon, która może się zmniejszyć nawet o 30%! Dlatego staraj się kontrolować ciśnienie w oponach minimum raz na co 2-3 miesiące.

Korzystaj z rozwagą z klimatyzacji

Świadomie korzystanie z klimatyzacji to kolejna z zasad ekojazdy. Im częściej oraz intensywniej ona działa, tym większe będzie zużycie paliwa. W upalne dni staraj się nie dopuścić do intensywnego nagrzewania samochodu np. parkując go w cieniu. Natomiast w okresie wiosennym i jesiennym, wykorzystuj głównie nawiew.

Wyłączaj silnik przy dłuższym postoju

Jeśli twój samochód nie posiada systemu start-stop, podczas dłuższych postojów warto wyłączyć silnik. Stojąc w korku, czekając na światłach lub przejeździe kolejowym czy w kolejce do dystrybutora na stacjach paliw, czas postoju może wynieść nawet kilkanaście minut. W takich sytuacjach uruchomiony samochód niepotrzebnie spali paliwo, dodatkowo zanieczyszczając środowisko. Wyniki badań przeprowadzonych przez Energy Saving Trust dowiodły, że gdyby wszyscy kierowcy Londynie gasili silnik na minutę stoją w korku, do atmosfery dostałoby się rocznie 100 tys. kg dwutlenku węgla mniej!

Zadbaj o czystość układu paliwowego

Regularne czyszczenie układu paliwowego za pomocą odpowiednich preparatów czy dodatków do paliwa również ma znaczenie. Zabrudzone wtryskiwacze potrafią w odczuwalnym stopniu wpływać na pracę silnika, prowadząc do spadku osiągów, a także zużywać nawet do 20% więcej benzyny. Zaleca się aby po przejechaniu 10 tys. km kontrolować drożność wtryskiwaczy. Pozwoli to uniknąć dodatkowych kosztów związanych z koniecznością ich wymiany lub regeneracji.

Zamykaj szyby przy dużej prędkości

Poruszając się z prędkością większą niż 60 km/h upewnij się, że masz zamknięte szyby. Otwarte okno zmniejszy ogólną aerodynamikę pojazdu, przez co wzrasta zużycie paliwa. Zadbaj również o to, aby zachować oryginalny, aerodynamiczny kształt twojego pojazdu usuwając z niego wszystkie zbędne elementy.

Przewiduj rozwój sytuacji na drodze

Obserwacja i analiza sytuacji na drodze zwiększa płynność jazdy oraz pozwala przewidzieć manewry, które mogą wykonać inni uczestnicy ruchu drogowego i które sami będziemy musieli zastosować. Zmniejsza to prawdopodobieństwo gwałtownego hamowania lub mocnego przyspieszania. Zasada ta, doskonale wpisuje się nie tylko w ideę ecodrivingu, jednocześnie zwiększając bezpieczeństwo na drodze.

Dlaczego warto stosować się do zasad ecodriving’u? Dzięki nim jeździsz płynniej oraz dajesz sobie więcej czasu na reakcję podczas nagłego zdarzenia na drodze. Dodatkowo ekonomiczna jazda pozwala wygenerować oszczędności na paliwie oraz może wydłużyć żywotność poszczególnych podzespołów nawet o 25%.