Po obwodzie auta krąży 6 różnych płynów. Każdy z nich odpowiada za funkcjonowanie odrębnych układów, dzięki którym nasz samochód jest zdolny do przemieszczania się z punku A do punktu B. Aby jak najdłużej cieszyć się sprawnością naszych czterech kółek, musimy pamiętać o regularnej wymianie olejów i płynów. Za co odpowiadają? W jaki sposób je kontrolować i jak często wymieniać? Tego dowiesz się z naszego materiału.
- Olej silnikowy
ZADANIE: odgrywa najważniejszą rolę w samochodzie. To od oleju, w głównej mierze, zależy sprawność silnika. Olej silnikowy odpowiada za zmniejszenie tarcia, posiada też funkcję ochronną dla ruchomych elementów, narażonych na działanie wysokich temperatur.
WYMIANA: okres eksploatacji oleju jest uzależniony od jego rodzaju (syntetyczny, półsyntetyczny czy mineralny) i jakości. Oleje nie są uniwersalne. W zależności od modelu auta i zaleceń konstruktorów, każdy będzie wymagał nieco innego typu płynu. Taką informację znajdziemy na instrukcji obsługi pojazdu. Jeśli nie mamy do niej dostępu, warto kierować się ogólną zasadą wymiany co 10 000 – 15 000 kilometrów. Warto mieć na uwadze sposób eksploatacji auta np. jeśli często przewozimy ciężkie materiały, trzeba częściej kontrolować olej.
JAK KONTROLOWAĆ: samochód ustaw na równej powierzchni i odczekaj 20 min od momentu wyłącznia silnika. Następnie podnieś maskę i wyciągnij bagnet z miernikiem oleju. Przetrzyj go czystą ścierką i włóż ponownie. Odczekaj chwilę, wyciągnij i sprawdź czy poziom płynu znajduje się pomiędzy przedziałem minimum i maksimum. Jeśli zbliża się do dolnej granicy, konieczne będzie dolanie oleju. Poza ilością oleju, warto sprawdzić również jego jakość. Zwróć uwagę na barwę, która powinna być brązowo-czarna lub bursztynowa. Jeśli zauważysz, że płyn jest mętny, ma mleczny odcień czy osad, to może oznaczać, że jest zanieczyszczony i niezbędna będzie jego wymiana.
- Olej skrzyni biegów
ZADANIE: dzięki niemu praca manualnej skrzyni biegów przebiega płynnie, bez narażania jej na uszkodzenia podczas pracy.
WYMIANA: Olej skrzyni biegów zużywa się tak samo, jak każdy inny płyn w aucie. W wyniku tarcia, temperatura oleju ulega podwyższeniu, aż z czasem traci swoje właściwości. By dłużej zachować sprawność mechanizmu i uniknąć kosztownych napraw, warto pamiętać o cyklicznej wymianie oleju. Wskazania, co do okresu jego wymiany, powinny znajdować się w książeczce serwisowej. Jeżeli nie mamy do niej dostępu, możemy kierować się ogólnymi wytycznymi tj. serwis co ok. 80 000 – 100 000 km.
JAK KONTROLOWAĆ: Sprawdzenie oleju skrzyni biegów, w porównaniu do kontroli oleju silnikowego, jest nieco bardziej skomplikowane. Warto wiedzieć, że nie zawsze da się to zrobić w domowym warsztacie, chyba że posiadasz kanał samochodowy. Możesz to sprawdzić poprzez odkręcenie korka wlewowego i zbadanie czy płyn jest rozprowadzony w pobliżu dolnej krawędzi tego otworu. Jeśli nie masz takiej możliwości, udaj się na serwis, gdzie uzyskasz pomoc.
- Płyn hamulcowy
ZADANIE: Zapewnienia sprawne działanie pedału hamulca, poprawia siłę hamowania, chroni mechanizm przed korozją i wyciekami z gumowych przewodów. Dobrej jakości olej i dbałość o jego cykliczną wymianę, wydłużają żywotność pojazdu i zwiększają bezpieczeństwo w czasie jazdy.
WYMIANA: W pierwszej kolejności powinniśmy się sugerować zaleceniami producenta, umieszczonym na opakowaniu. Natomiast ogólnie przyjęta zasada dot. serwisowania płynu mówi o konieczności wymiany co ok. 2-3 lata lub każdorazowo po pokonaniu 40 000 km.
JAK KONTROLOWAĆ: Otwórz maskę i odszukaj zbiornik z płynem hamulcowym (zazwyczaj półprzezroczysty zbiornik z żółto-czarną zakrętką). Sprawdź czy jego poziom znajduje się w przedziale między minimum a maksimum. Przy okazji kontrolowania ilości płynu, warto zwrócić uwagę na jego jakość, o czym informuje nas kolor cieczy. Zazwyczaj ma półprzezroczystą, żółtawą barwę, a im ciemniejszy kolor, tym więcej zanieczyszczeń. W tym przypadku również warto wymienić płyn na nowy.
Oleje i płyny w naszym aucie spełniają bardzo istotne funkcje. Dzięki swoim charakterystycznym właściwościom, chronią elementy ruchome przed uszkodzeniem, zmniejszają siłę tarcia oraz ryzyko wystąpienia awarii. Regularna kontrola i wymiana płynów to nawyk, który – my właściciele samochodów – powinniśmy wdrożyć, jeśli chcemy dbać o sprawność pojazdu, a co za tym idzie o bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich.